اهرام اسرار آمیز مصر

اهرام مصر از معروف ترین آثار باستانی دنیا به حساب می آیند. این مجموعه جزو «عجایب هفت گانه ی جهان» است و پس از هزاران سال، هنوز باقی مانده است. هر سال صدها هزار نفر از اهرام مصر بازدید می کنند. بعضی از بازدیدکنندگان دوست دارند از اهرام عظیم بالا بروند؛ ولی سوت نگهبان ها می گوید که این کار ممنوع است!

اهرام مصر

اهرام

اهرام مصر، تعدادی «هرم» سنگی بزرگ اند که برای نگه داری جسد پادشاهان مصر ساخته می شده اند. هرم یک شکل هندسی جالب است.

ارتفاع بعضی از هرم های مصر به متر می رسد. این ارتفاع را با طول ۱۴۶ قد انسان مقایسه کنید. گفتیم که اهرام به عنوان قبر پادشاهان مصر ساخته می شده اند. چه قبرهای بزرگی!… تا حدود  سال بعد از ۴۰۰۰ ساخت اهرام، هیچ ساختمانی بلندتر از آن ها وجود نداشت.

فرعون

«فرعون» به معنی بزرگ است. به پادشاهان مصر فرعون می گفته اند. هیچ کشوری در دنیا به اندازه ی مصر، به خود پادشاه ندیده است. افراد زیادی در خدمت پادشاه های مصر بوده اند. ده ها هزار برده مجبور به انجام دادن کارهای سخت بودند تا پادشاه و اطرافیانش زندگی راحتی داشته باشند. فرعون ها به طلا و زیورآلات علاقه داشتند. آن ها گردن، مچ و بازوی خود را با جواهرات می آراستند. فقط ۲۰ نفر وظیفه داشتند که به آرایش ظاهری یک «فرعون» رسیدگی کنند!

ساخت اهرام

ساخت اهرام

سؤال مهم این است که «بردگان»  چه طور می توانستند با دست خالی و ابزارهای ساده ی آن زمان، قطعه  سنگ های بزرگ را جابه جا کنند. این معما، ذهن دانشمندان را به خودمشغول کرده است. بردگان سنگ ها را از فاصله ی هزار کیلومتری به آن محل می آورده اند. این کار، به اندازه ی ساخت اهرام عجیب است. سنگ های غول پیکر، باید تا ارتفاع  ۲۰ متری بالا می رفتند. در مد ۱۵۰ سال، یک صد هزار برده مشغول به کار بوده اند تا یک  هرم ساخته شود. وزن هر کدام از سنگ ها به طور متوسط ۲۵۰۰ کیلوگرم بوده است. البته در هرم ها، سنگ هایـی به وزن ۵۰۰کیلو هم وجود دارد! سطح بیرونی اهرام صاف و صیقلی بوده است. اهرام نه تنها در اثر تابش خورشید، بلکه حتی با نور ماه به خوبی می درخشیده اند. این نشان می دهد که برای صیقلی کردن سنگ ها هم کار زیادی انجام گرفته است

اهرام

داخل هرم

اهرام همیشه اسرارآمیز بوده و هستند. مهندسان سنگ ها را روی هم چیده اند و به شکل هرم درآورده اند؛ در هر هرم راهرویـی وجود دارد که  به محل قبر فرعون می رسد

حدود ۹۰ سال پیش با استفاده از همین راهروها مومیایـی یکی از فرعون ها بیرون آورده شد. با این کشف، مردم دنیا بیش تر از قبل به تاریخ مصر  علاقه مند شدند… البته  همین راهروها ّبه دزدها اجازه دادند که اشیای قیمتی مقبره ها را به سرقت ببرند! خوب است بدانید در داخل هرم و در کنار قبر پادشاه، برای روح او یک دست شویـی هم می ساختند!

فرعون ها و پیامبران الهی

قرآن در چند آیه به ماجرای حضرت موسی و فرعون اشاره کرده است. حضرت یوسف (ع) نیز با یکی از فرعون ها هم عصر بوده است. نام فرعون زمان حضرت موسی «رامسس اول» می گفتند .

منبع: رشد نوجوان

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *