نحوه انتخاب رشته نهم به دهم(محاسبه سوابق تحصیلی)

انتخاب رشته سال دهم یکی از انتخاب های مهم تو زندگی به شمار میره چرا که انتخاب شغل و مسیر زندگی میتونه تحت تاثیر همین انتخاب باشه. اولین قدم در انتخاب رشته موفق اینه که رشته ی انتخابی شما متناسب با علاقه و توانایی هاتون باشه. یعنی اینکه باید ببینین از خوندن چه درس هایی لذت بیشتری میبرین و توانایی یاد گرفتن چه درس هایی رو بیشتر دارین و در آینده دوس دارین چه کاره بشین! در ادامه مقاله بررسی میکنیم که چطور به بهترین نحو انتخاب رشته سال دهم رو انجام بدیم. برای انجام این امر لازمه که درباره انواع شاخه ها و رشته های تحصیلی و رشته های دانشگاهی مربوط به هر رشته به شناخت کامل و کافی برسین. پس با معرفی و بررسی کامل انواع شاخه ها و رشته های تحصیلی با ما همراه باشین.

تاریخ ثبت نام پایه دهم اعلام شد:

شروع ثبت نام پایه دهم سال تحصیلی ۹۶

براساس قوانین نظام جدید آموزشی، لازم است که هدایت تحصیلی در پایه نهم در سه شاخه علوم نظری،علوم پایه و فنی و حرفه ای انجام بگیرد. تاثیر نمرات تخصصی برای تعیین انتخاب رشته ۳۵ نمره از ۱۰۰ نمره است. این کار بصورت اتوماتیک توسط سامانه انتخاب رشته انجام میشه. برای اینکه بفهمیم بر اساس نمراتی که آورده ایم در هر رشته چه امتیازی را کسب  کردیم و آیا شرایط لازم برای ورود به اون رشته را داریم یا نه ، در ادامه با ما همراه باشید:

انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم

 

انواع شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

به طور کلی سه شاخه تحصیلی نظری، فنی و حرفه ای و شاخه کاردانش وجود داره که دانش آموزان سال دهم باید از بین این شاخه ها رشته های تحصیلی مورد علاقه خودشون رو انتخاب کنن. در حقیقت هر شاخه ای رشته های تحصیلی مربوط به خودش رو داره. بریم سراغ معرفی هر شاخه و رشته های مربوط به اون.

شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

شاخه نظری دوره متوسطه دوم

پرطرفدارترین شاخه تحصیلی همین شاخه نظری هست. این شاخه تحصیلی شامل رشته های علوم تجربی، ریاضی و فیزیک، علوم و معارف اسلامی و ادبیات و علوم انسانی هست که در ادامه بیشتر اونها رو بررسی میکنیم.

 • شاخه نظری دوره متوسطه دوم

  شاخه نظری دوره متوسطه دوم

 

الف- رشته علوم تجربی:

یکی از رشته های پرطرفدار شاخه نظری مخصوصا در سال های اخیر رشته علوم تجربی هست. دانش آموزانی که در دوره راهنمایی علوم تجربی رو دوست داشتن و در دبیرستان هم به زیست و شیمی  و فیزیک علاقمندن و همچنین دوست دارن در آینده رشته های مرتبط با پزشکی و پیراپزشکی و همچنین رشته های علوم آزمایشگاهی و علوم تغذیه و زیست و شیمی و مهندسی های منابع طبیعی و کشاورزی رو در دانشگاه انتخاب کنن باید در دبیرستان رشته علوم تجربی رو انتخاب کنن. البته این رو هم باید مد نظر داشته باشین که چون میزان علاقه دانش آموزها به رشته هایی مثل پزشکی زیاده در آزمون ورود به دانشگاه ها در این رشته رقابت بسیار بالاست. حد نصاب نمره درس علوم و ریاضی و نحوه محاسبه اون برای ورود به رشته علوم تجربی در طرح زیر اومده

شرایط لازم برای ورود به رشته علوم تجربی

شرایط لازم برای ورود به رشته علوم تجربی

دانش آموز هایی می توانند وارد رشته تجربی بشوند که مجموع درس علوم تجربی در  خردادماه  برای سال هفتم و هشتم با ضریب ۱  و ضریب سه برای سال نهم تقسیم بر ۵، حداقل ۱۴ باشد. این میانگین برای  درس ریاضی هم در سه ساله اول متوسطه باید حداقل ۱۳ باشد.

ب- رشته ریاضی و فیزیک:

یکی دیگه از رشته های پرطرفدار در شاخه نظری رشته ریاضی و فیزیک هست. دانش آموزان ریاضی و فیزیک باید علاقه زیادی به درس های فیزیک و ریاضی و شیمی داشته باشن. همچنین باید توانایی تجزیه و تحلیل و تجسم اجسام و اشکال هندسی رو در ذهن داشته باشن. رشته هایی که دانش آموزان در انتخاب رشته دانشگاهی میتونن با این رشته انتخاب کنن بسیار وسیع هست و اغلب رشته های مهندسی در دانشگاه در رشته ریاضی و فیزیک قرار داره. دانش آموزانی که دوست دارن در آینده انواع رشته های مهندسی، آمار، حسابداری و فیزیک رو در دانشگاه تحصیل کنن باید به رشته ریاضی و فیزیک برن. برای ورود به رشته ریاضی و فیزیک لازمه تا حد نصاب نمره درس علوم و ریاضی رو به دست بیارین که این حد نصاب و نحوه محاسبه اون در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته ریاضی

شرایط ورود به رشته ریاضی

دانش آموز هایی می توانند وارد رشته تجربی بشوند که مجموع درس علوم تجربی در  خردادماه  برای سال هفتم و هشتم با ضریب ۱  و ضریب سه برای سال نهم تقسیم بر ۵، حداقل ۱۳ باشد. این میانگین برای  درس ریاضی هم در سه ساله اول متوسطه باید حداقل ۱۴ باشد.

 

ج- رشته ادبیات و علوم انسانی:

یکی دیگه از رشته های شاخه نظری رشته ادبیات و علوم انسانی هست. موضوع اصلی رشته علوم انسانی مطالعه مسائل مربوط به انسان هست. دروس اصلی این رشته شامل ادبیات، تاریخ و جغرافیا، اقتصاد، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روان شناسی است. دانش آموزانی که در کنار علاقه به علوم انسانی قدرت حافظه و تمرکز خوبی دارن و همچنین روابط عمومی قوی و قدرت سخنوری خوبی دارن معمولا در این رشته موفق ترن. البته کسانی در کنکور موفقن که بتونن این حفظیات رو در کنار مفاهیم به هم مرتبط کنن. از رشته های دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی میشه به رشته حقوق، ادبیات و رشته های مرتبط با اون، علوم تربیتی و روانشناسی اشاره کرد. اگه دوس دارین که در آینده وکیل، مدیر، اقتصاددان، روان شناس، مشاوره و یا سیاست دان بشین حتما این رشته رو انتخاب کنین. حد نصاب نمرات دروس اختصاصی این رشته در طرح زیر اومده.

 

شرایط ورود به رشته ادبیات و علوم انسانی

شرایط ورود به رشته ادبیات و علوم انسانی

دانش آموزی می تونه توی رشته ادبیات و علوم انسانی تحصیل کنه که ،مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی (سال هشتم و هفتم با ضریب یک و سال نهم با ضریب ۳) تقسیم بر ۳ به ترتیب حداقل ۱۴ و ۱۲ و ۱۳ باشه.

 

د: رشته علوم و معارف اسلامی:

دانش آموزانی که در مقطع دبیرستان رشته علوم و معارف اسلامی را انتخاب کردن برای رشته های دانشگاهی میتونن همه رشته های مربوط به علوم انسانی رو انتخاب کنن. از جمله رشته های علوم و معارف اسلامی میشه الهیات و معارف اسلامی، مدیریت، حقوق و علوم قضایی، علوم اقتصادی، علوم تربیتی و رشته های مربوط به علوم اجتماعی مثل جامعه شناسی، علوم سیاسی، روابط بین الملل، مددکار اجتماعی، تاریخ، جغرافیا، زبان و ادبیات فارسی و گرایش های مختلف اون و گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی با گرایش های اون رو نام برد. کسب حد نصاب نمرات دروس معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی و زبان عربی برای ورود به این رشته الزامیه که در طرح زیر اومده

شرایط ورود به رشته علوم و معارف اسلامی

شرایط ورود به رشته علوم و معارف اسلامی

 

۲-شاخه فنی و حرفه ای:

شاخه فنی و حرفه ای دارای رشته هایی هست که بیشتر عملی هستند و با کارگاه و آزمایشگاه سروکار دارن و درس های نظری مثل ریاضی و حساب و اینا کمتر دارن. این شاخه تحصیلی برای دانش آموزانی که بسیار علاقمند به کارهای عملی هستند مناسب هست. رشته های فنی و حرفه ای در دانشگاه شامل رشته های زمینه هنر، کشاورزی، زمینه خدمات و زمینه صنعت هستن.

 • شاخه فنی و حرفه ای هنرستان

  شاخه فنی و حرفه ای هنرستان

الف- رشته های زمینه هنر:

دانش آموزانی که علاقمند به رشته های گرافیک، طراحی دوخت، طراحی پوشاک، فرش دستباف، انیمیشن، هنرهای تجسمی و هنرهای چوبی و قلمزنی در دانشگاه هستن باید این رشته رو انتخاب کنن. رشته های زمینه هنر حد نصاب نمره خاصی رو در پایه های هفتم، هشتم و نهم برای هر یک از دروس تخصصی زمینه خودش لازم داره که در طرح زیر آوردیم.

شرایط ورود به رشته های هنر ، هنرستان فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های هنر ، هنرستان فنی حرفه ای

 

ب- رشته های زمینه کشاورزی

دانش آموزانی که دوس دارن در آینده در دانشگاه رشته های مهندسی ماشین های کشاورزی، مهندسی تولیدات گیاهی، تکنولوژی گیاه پزشکی، تکنولوژی پرورش طیور، مهندسی تولیدات دامی و علمی و کاربردی مدیریت تلفیقی آفات، تکثیر و پرورش آبزیان تحصیل کنن باید این رشته رو انتخاب کنن. حد نصاب نمرات لازم دروس تخصصی برای ورود به این رشته در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی

ج-رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

دانش آموزانی که به رشته های  نقشه کشی معماری، کودک یاری، مدیریت خانواده، تربیت بدنی، کامپیوتر، حسابداری و بازرگانی علاقمند هستن باید رشته زمینه خدمات رو انتخاب کنن. برای ورود به این رشته لازمه که حد نصاب نمرات دروسی که در طرح زیر اومده رو کسب کنین.

د- رشته های زمینه صنعت

دانش آموزانی که به رشته های مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی، متالورژی، ساختمان، نقشه برداری و سرامیک تمایل دارن باید به رشته های زمینه صنعت وارد بشن. برای ورود به این رشته کسب حد نصاب نمرات دروسی که در طرح زیر اومده الزامیه.

رشته های زمینه صنعت هنرستان فنی حرفه ای

رشته های زمینه صنعت هنرستان فنی حرفه ای

 

 

۳-شاخه کاردانش

در شاخه کاردانش رشته ها در زمینه های هنر، کشاورزی، خدمات و زمینه صنعت ارائه میشن و درس های نظری کمترن و بیشتر ساعت های درسی در کارگاه ها میگذره. در این شاخه به دانش آموزان مهارت های لازم آموزش داده میشود تا اونها رو برای گرفتن شغل مناسب آماده کنه.

شاخه کاردانش

شاخه کاردانش

الف- رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

شامل هنرهای نمایشی، تجسمی، فرهنگی ادبی، کارهای هنری در خانه می باشد. میانگین حد نصاب نمره لازم در پایه های هفتم، هشتم و نهم برای این رشته ها  در این شاخه نیز در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

 

ب- رشته های زمینه کشاورزی

شامل ماشینهای کشاورزی، امور دام و طیور، امور زراعی و باغی، جنگل و مرتع، شیلات و حشرات می باشد. برای ورود به این رشته حد نصاب نمرات دروس زیر رو باید کسب کنین.

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی کاردانش

 

ج- رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

شامل خدمات غذایی مثل کنترل و تولید مواد و خدمات اجتماعی مثل هتل داری و سیاحتی می باشد. شرایط ورود به این رشته ها در عکس زیر اومده.

رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

 

د- رشته های زمینه صنعت کاردانش

رشته های کاردانش ، رشته هایی هستن که شما می تونید با یاد گرفتن اونها راحت مشغول به کار بشید، در زمینه صنعت این رشته ها شامل رشته های برق، عمران، مکانیک، صنایع دستی، سرامیک و شیمی میشن.

شرایط ورود به رشته های زمینه صنعت کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه صنعت کاردانش

عوامل متعددی در انتخاب رشته مهم هستند. امروزه علاوه بر کسب حد نصاب نمرات درسی و نظر و علاقه دانش آموزان و والدین، آزمون های مشاوره ای هم اهمیت زیادی دارن. این آزمون ها به دانش آموزان کمک میکنه تا رشته ای رو انتخاب کنن که بتونن در اون رشته موفق تر ظاهر بشن و در نهایت شغلی رو انتخاب کنن که از اون رضایت داشته باشن و از کارشون لذت ببرن.

 

مقاله های مرتبط :

بچه ها اگه توی انتخاب رشته فنی حرفه ای دچار شک هستید حتماً مقاله زیر را بخونید:

معرفی رشته های فنی حرفه ای

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۰۸ پاسخ‌ها

 1. امیر گفت:

  برای ورود به رشته گرافیک باید چه کار هایی انجام بدم
  چی بگم؟(منظورم به مشاوره) کدوم درس مهمه؟
  اگه گفتن نمیتونی گرافیک بری،چه راهیی هست که بازم برم؟
  شرایط ورود به رشته گرافیک رو میشه بگید؟

 2. Reyhaneh گفت:

  سلام من میخواهم به رشته تجربی برم ولی نمرات ریاضیم ۱۸میتونم قبول شم واگه قبول نشم برای جبران دوباره راهی هست؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   اولاً نگران نباش، تاثیر کل نمرات در هدایت تحصیلی، ۳۵ نمره از ۱۰۰ است. بقیه مربوط به فرم های نظر سنجی از خودت و والدینت و تست های مشاوره هست. بنابراین نمره ریاضی ۱۸ حتی می تونه اثر مثبتی در ورود شما به رشته تجربی بگذاره، ضمن اینکه نمرات خرداد و یا شهریور ماه ۳ سال متوسطه، موثر هستد. بنابراین اصلاً نگران نباش و با اعتماد به نفس برای امتحانات پایانی آماده شو.

 3. PC گفت:

  سلام رشته فنی در شاخه کامپیوتر به ریاضی مربوط میشه؟معدل باید چند باشه؟ تورو خدا بگیر خیلی نگرانم نتونم رشتمو انتخاب کنم???

  • F_ nekuei گفت:

   سلام برای ورود به رشته کامپیوتر فنی و حرفه ای باید معدل سال اول شما بالاتر از ۱۴ باشد همچنین در درس ریاضی نیز باید نمره خوبی داشته باشین.

 4. meysam گفت:

  سلام برای رشته ی فنی کامپوتر کدام درس ها مهم هستند و معدل باید چند باشه؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   ضمن تشکر از سوالی که پرسیده اید،
   در هنرستان رشته ای با نام جدید شبکه و نرم افزار رایانه در بخش صنعت قرار گرفته است. دورس مهم اول زمینه صنعت کار و فناوری است که از همه مهمتر هستش. درس بعدی تربیت بدنی و سلامت است و دروقایس ریاضی و علوم با تاثیر کمتری ، روی انتخاب رشته شما اثر دارند. در ضمن با توجه به گفته های مقامات آموزش و پرورش، امسال دیگه هدایت تحصیلی اجباری نیست و فقط به دانش آموزها توصیه می شه که بهتره اولویت هاشون را چطور انتخاب کنن.

 5. نگار گفت:

  میشه که همزمان دو تا رشته رفت مثلا هم هنرستان هم تجربی؟

  • nojavanshad گفت:

   امکان همزمان خوندن دو رشته وجود نداره ولی مطابق با آیین نامه آموزشی وزارت آموزش و پرورش شماره ۹۳۲ مورخ ۹۵/۳/۱۷ – ماده ۷ – تبصره ۲ می توانید در پایه دهم تغییر رشته دهید: چنانچه دانش آموز پایه دهم در هریک از شاخه های دوره دوم متوسطه بخواهند پایه دهم را در یکی دیگر از شاخه های دوره دوم تکرار کنند، مشروط بر آنکه ضوابط ورود به آن شاخه را در پایه نهم کسب کرده باشند، می توانند در مدارس روزانه پایه دهم در شاخه جدید ثبت نام کرده و با رعایت سایر شرایط ادامه تحصیل دهند. در این صورت همه دروس گذرانده شده پایه دهم در شاخه تحصیلی قبلی حذف و آن سال تحصیلی به سقف سال های تحصیلی آنان با رعایت سقف سنی افزوده خواهد شد.

 6. ali گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران گرامیتون ببخشید من علی هستم و کلاس نهم ک باید دوتا تست رغبت و توانایی رو میزدم که متاسفانه از غافلی دیر شد و سایت بسته شد الان واقعا حالم بده و نگرانم میشه لطفا راهنمایی کنید من چه کاری انجام بدم و یه توضیح بهم بدید مرسی
  فقط توروخدا زودتر لطفا خیلی نگرانم

  • nojavanshad گفت:

   باسلام
   شما می تونید به اداره آموزش و پرورش منطقه خودتون مراجعه کنید و با کارشناس هدایت تحصیلی صحبت کنید تا پس از انجام تست از شما ، نتایج رو وارد سامانه کنند .

 7. taha گفت:

  ایا در هنرستان شاخه نفت و گاز هم داریم

  • nojavanshad گفت:

   در هنرستان رشته با نام نفت وگاز نداریم اما رشته هایی مانند صنایع شیمیایی ، متالورژی و تاسیسات مکانیکی وجود دارد که پس از فارغ التحصیل شدن و دریافت مدرک کاردانی میتوان در بخش صنایع نفت و گاز کار کرد . برای رفتن به رشته های مهندسی نفت و گاز هم بایستی در شاخه نظری به رشته ریاضی رفت تا پس از کنکور بتوان در این رشته ها تحصیل کرد

 8. امیرحسین گفت:

  سلام من الان کلاس نهم هستم و معدل نوبت اولم۱۷٫۸۵بوده وهنوزم که هنوزه نمسدونم باید چه رشته ای برم.به هنر مخصوصاخوشنویسی علاقه دارم اما می خوام معلم شم.نظر شما درباره انتخاب رشته من چیه چی برم بهتره.ممنون میشم کمکم کنید

 9. Miii گفت:

  سلام من الان نهم هستم معدل نوبت اولم ۱۹/۲۹ بود من میتونم به رشته علوم تجربی برم؟

  • nojavanshad گفت:

   باسلام
   معدلت برای رشته تجربی خیلی خوبه، باید سعی کنید برای نوبت دوم هم همین معدل را حفظ کنی، در ضمن غیر از معدل ، درس های ریاضی و علوم تجربی هم بیشترین تاثیر را توی هدایت تحصیلی به رشته علوم تجربی دارن.

 10. farshad گفت:

  سلام ببخشید این مطالب بر اساس معیار اموزش و پرورشه درسته؟

 11. Ali گفت:

  سلام من ازمون رغبت و توانایی رو زیاد خوب پر نکردم میخوم بدونم میتونم الان تغییرش بدم؟؟؟؟

 12. erfan گفت:

  من به هنر تاتر علاقه مندم.قص اذامخ داذن در دانشگاه هم دارم.اما نمیدونم از هنرستان رشته تاتر رو بخونم یا از طریق دانشگاه شروع کنم.میشه که رشت گرافیک بخونم ودر دانشگاه کنکور هنر بدکا

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   بهتره که از طریق هنرستان ، رشته های مرتبط با هنر را بخونید چون در این صورت ۴ سال جلو می افتید و لازم هم نیست دروس بی ربط را بخونید. در صورتیکه به رشته گرافیک هم علاقه مند هستید مقاله زیر را بخونید:
   رشته گرافیک هنرستان

 13. erfan گفت:

  نمیدونم میشه از طریق هنرستان کنکور هنر سراسری داد یا نه.چون می خوام گرافیک بخونم کنکور هنر سراسری بدم برا تاتر

 14. رضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  من کلاس نهم هستم.
  نمره تجربی در سال ٧م و ٨م ٢٠بودن.
  در نوبت اول امسال که یعنی سال نهم ١٩ گرفتم.
  ولی متاسفانه در درس ریاضی افتضاحه وضعم.
  خرداد ٧م ١۵گرفتم.خرداد ٨م ١٣ و نوبت اول امسال ١٢
  واقعا نگرانم و استرس دارم که میتونم تجربی قبول بشم یا نه. واقعا ممنونتون میشم جواب منو بدین.
  (معدل کل هشتم ١٩.٢٩)

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   اولا اصلا نگران نباشید، نمرات علوم تجربی شما که خیلی خوبه، برای ریاضی هم میانگین نمرات پایانی سه ساله متوسطه اول شما باید بالای ۱۳ بشه یعنی، اینکه (۱۳+۱۵+ نمره خرداد امسال) را تقسیم بر ۳ کنید، باید بالای ۱۳ بشه که اگه امسال حتی نمره ریاضی پایانی هم ۱۲ بشه باز هم شرایط ضروری برای ورود به رشته تجربی را دارید، توصیه میشه برای تقویت ریاضی تون مقاله زیر را بخونید
   روش صحیح مطالعه درس ریاضی
   ریاضی یاد نمی گیرم …

 15. erfan گفت:

  سوال پرسیدم پاسخ ندادید.میشه از طریق هنرستان کنکور هنر سراسری داد.چون پیش دانشگاهی حذف میشه.

  • nojavanshad گفت:

   برای شرکت در آزمون سراسری از طریق هنرستان شما باید یکی از این دو شرط را داشته باشید ۱- فارغ تحصیل دوره کاردانی ۲- دانشجوی دوره کاردانی که تا شهریور ماه دوره تحصیل خود را به پایان می رسانید ولی بهتره که پس از اتمام دوره کاردانی به جای شرکت در آزمون سراسری در آزمون کاردانی به کارشناسی شرکت کنید .
   در غیر اینصورت برای شرکت در آزمون هنر بایستی در یکی از رشته های شاخه نظری تحصیل کنید .

 16. .f. گفت:

  با سلام ولی شهر ما چرا باید حتما معدل بالای ۱۹ باشه تا تجربی قبول شن؟؟؟

  • nojavanshad گفت:

   علاوه بر شرایط گفته شده درمقاله برای ورود به رشته تجربی ، ظرفیت منطقه هم تعیین کننده است . برای مثال اگر در شهر یا منطقه ای متقاضی برای ورود به رشته تجربی زیاد باشد طبیعتا رقابت سخت تر میشه و کسانی که امتیاز بالاتری آورده باشند برای ورود به رشته تجربی دارای اولویت هستند .

 17. یه دختر گفت:

  سلام خسته نباشید ، من نمره علومم تو خرداد ماه پایه هفتم ۱۹٫۵و نمره ریاضی ام ۲۰و معدل پایه هفتمم ۲۰شد و نمره علومم تو خردادهشتم ۲۰و ریاضی ام نوزده و نیم و معدلم بیست شد و هنوز بهپایه ی نهم نرفتم می خواستم بدونم اگر سال بعدم نمره ی علوم و ریاضی ام تو همین حدود باشه می تونم برم رشته ی تجربی و یا ریاضی خواهش می کنم شریع جواب بدید واقعا استرس دارم و نگرانم .

 18. یه دختر گفت:

  و همچنین معدل ترم اول ۱۹٫۸۶و معدل ترم دومش ۲۰ و معدل کل هفتم ۱۹٫۹۵ و معدل هشتمم کلا بیست چی میشه میشه رفت تجربی ، تمام امیدمو از دست میدم اگه نتونم برم تجربی وای خدااااا:-(

 19. ياسمن گفت:

  با سلام
  من در مدرسه ى تیزهوشان تحصیل مى کنم خب قطعا امتحانات من با مدارس معمولى هزار برابر سخت تره و من از امتحانات سخت نمرات پایین ترى مى گیرم نسبت به یه کسى که با امتحانات اسون نمرات بهتری مى گیره و چرا بین من و کسى که در مدارس معمولى درس مى خونه هیچ تفاوتتى نیست ؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   قطعا شما نتیجه سختی دروسی را که حالا داری تحمل می کنی ، در کنکور خواهی دید و راحت تر می تونی قبول بشی. در واقع بطور غیر مستقیم از نتیجه سختی درس ها استفاده خواهی کرد
   موفق باشی

 20. Zahra گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید به شما
  من کلاس نهم هستم و معدل سال هفتمم۱۹/۹۵ و سال هشتم ٢٠ و نهم معدل ترم اول ١٩/٨۶ ولی متاسفانه من نمره ریاضی خرداد ماهو به علت بی دقتی خیلییی زیاد ١۶ شدم و میخوام برم رشته ریاضی ! ایا میزارن!؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام و احترام
   شما شرایط لازم برای ورود به رشته ریاضی را دارید. خیلی مواقع به علت های مختلف بچه ها یکی از امتحاناتشون را خراب می کنن مثلا وقتی کسی بیمار میشه و نمی تونه خوب امتحان بده. برای همین نگران نباشید. نکته دیگه ای که در تغییر رشته امسال نسبت به پارسال وجود داره اینه که امسال تغییر رشته جنبه اجبار کمتری داره و بیشتر به توصیه نامه شبیه هستش. یعنی حتی اگه اولویت پنجم تون را هم بخواهید انتخاب کنید، و شرایط لازمش را آورده باشین کسی نمیتونه به شما بگه باید حتما فلان رشته را برید.
   – نکته دیگه اینکه در جمع امتیازهای انتخاب رشته فقط ۳۵ نمره از ۱۰۰ نمره مربوط به سوابق تحصیلیه و مابقی به تست رغبت و نظر دانش آموز و.. اختصاص داره، پس نگران نباش چون نمره یک درس خیلی نمیتونه تاثیر گذار باشه

 21. Zahra گفت:

  اگه مثلا رفتن به رشته ریاضیرو به من اولویت ۵ بدن امکان رفتن به این رشته نیست!؟

  • F_ nekuei گفت:

   سلام شما براساس اولویت هایی که طبق برنامه هدایت تحصیلی برای شما مشخص شده می توانید انتخاب کنید ولی مثلا وقتی در منطقه شما ظرفیت رشته ریاضی ۳۰ نفر باشد اولویت با کسانی است که معدلشان از شما بالاتر است. فرض کنید رشته ریاضی اولویت سوم شخصی با معدل ۱۷ بوده طبیعی است که اگر شخص دیگری این رشته در اولویت اولش با معدل ۱۹ بوده نسبت به دیگری مقدم تر است. بنابراین اگر شما در منطقه ای جابه جا شوید به شرایط آن منطقه بر میگردد.

 22. ZaHra گفت:

  من از سایت های دیگه بازدید کردم و نظرات رو میخوندم و گریه میکردم .افرادی بودن که معدل و نمره ریاضیشون از من بالا تر بود ولی نتونستن برن ریاضی

 23. آريا گفت:

  سلام من میخوام به رشته ریاضى برم ریاضى هفتم و هشتمم ٢٠ بوده ولى امسا ١۵ شد میتونم با این نمره ها برم رشته ریاضى؟

 24. f.a.t گفت:

  سلام.میشه بگیدباچندریاضی روقبول میکنندامسال؟؟کمتراز۱۲بیاری یعنی افتادی؟؟

 25. ملیکا گفت:

  سلام خسته مباشید

  من معدل ام ۱۹/۹۰شده و نمره های ریاضی و علومم ۱۹،۲۰شد ولی نمیدونم چه رشته ایی برم ب نظر شما تو کدوم رشته موفق ترم؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   نمرات شما که خوبه. منتها برای انتخاب رشته بیشتر به علاقه تون نگاه کنید. ببیند واقعا به چه کاری و چه شغلی علاقه مند هستید، مثلا آیا دوست دارید با بیماران و مشاغل پزشکی سر و کار داشته باشید یا مثلا به کارهای مهندسی علاقه مند هستید. مقالات مربوط به مشاغل و رشته ها را بخونید. یا به ادبیات و تاریخ علاقه مند هستید و یا … واقعا باید وقت بگذارید تا پشیمان نشوید. خیلی ها بودن که وارد یک رشته ای شدن و بعد از سال اول احساس کردن که این رشته بدردشون نمی خوره. حتی دانشجوهای زیادی در رشته پزشکی وجود دارن که اصلا به رشته خودشون علاقه ندارن.

 26. ستاره گفت:

  با سلام من امسال کلاس نهمی میشم معدل دوره هفتمم هجده‌ و هشتادو شش صدم بود و معدل نوبت اول هشتمم نوزده وهنوز معدل دوره خردادم جوابش اماده نشده به نظر شما میتونم با همین روند تجربی رو انتخاب کنم

  • nojavanshad گفت:

   با سلام ، شما شرایط لازم برای ورود به رشته تجربی را دارید، البته تست های رغبت و نظر مشاور مدرسه هم روی انتخاب رشته تاثیر گذاره

 27. ستاره گفت:

  لطفا جواب بدید خیلی مهمه
  یه سوال دیگه من ب بازیگری خیلی علاقه دارم چجوری میتونم بازیگر شم

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   با توجه به علاقه شما به رشته تجربی و هم بازیگری ، بهتره که به رشته تجربی برید و در زمان کنکور علاوه بر کنکور رشته تجربی ، در آزمون کنکور هنز نیز شرکت کنید و رشته بازیگری را انتخاب کنید ، یکی از دانشگاههایی که پذیرش دانشجو در زمینه بازیگری داره ، دانشکده هنر دانشگاه تهران است

 28. امیر گفت:

  سلام و عرض ادب ببغشید من در پایه هفتم نمره ی پایانی هفتمم ۱۰ شد اما در در ستون نوبت دوم هفتم ۱۳ شد ریاضیمو میگم و اینکه در پایه نهم و هشتم باید دروس علوم و ریاضیم چند شه خواهشن کمکم کنین

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   نمراتت خیلی برای رشته تجربی مناسب نیست، در ضمن نمرات پایانی ملاک هست. یعنی میانگین ۳ سال علوم تجربی باید بالای ۱۴ و میانگین ۳ سال ریاضی در متوسطه باید بالای ۱۳ باشه . یعنی اگه سال ۷ ریاضی را ۱۰ گرفتی باید سال هشتم و نهم بیشتر زخمت بکشی و حداقل ۱۶ بگیری

 29. Amir گفت:

  سلام من امسال هشتمو تموم کردم.علوم هفتم شونزده وریاضی سیزدهو نیم ومعدل نوزدهو چهل….علوم هشتم شونزده.ریاضی چهارده.معدل نوزدهو پهلو سه..
  میخواستم بپرسم میتونم بااین نمرات به تجربی برم؟؟؟؟
  نمرات درسایی که گفتم ففط نمره امتحان بود
  ممنون میشم کمکم کنید.

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   ۱-نمرات شما برای تجربی روی مرز قرار داره ، یعنی اینکه بتونید برید تجربی یه مقدار به رقابت توی اون ناحیه بر می گرده.
   ۲- بدون در نظر گرفتن حرف اطرافیان ، ببین واقعا علاقه داری توی چه محیطی کار کنی ، آیا علاقه به کارهای فنی داری؟ آیا به ریاضیات علاقه داری؟ یا دوست داری توی زمینه هایی مثل وکالت یا ادبیات تحصیل کنی؟ آیا واقعا کار توی محیط بیمارستانی و خون و … اذیتت نمیکنه. می دونی خیلی ها بودنن که سالها تلاش کردن و پزشکی قبول شدن ولی همون سال اول پشیمون شدن و یا تغییر رشته دادن. یعنی با محیط این رشته اصلا نتونستن که دوام بیارن.
   ۲-به نظر من رشته های فنی حرفه ای را بررسی کنید ،با رشته های مختلفش آشنا بشو. واقعیت اینه که شما هیچ آشنایی با این رشته ها ندارین و تحصیل توی این رشته ها هم باعث میشه که از همون اول آدم یه حرفه را یاد بگیره و در واقع کاربلد بشه ، به راحتی هم می تونید کاردانی بگیرید و بعد هم ادامه تحصیل بدید .
   بهتره این مطالب را بخونید:
   رشته شبکه و نرم افزار رایانه هنرستان
   آشنایی با رشته الکترونیک هنرستان
   آشنائی با رشته معماری داخلی

 30. سمیر گفت:

  من فردا برای رشته ی نمایش توی هنرستان هنر های زیبا قرار مصاحبه دارم ولی هنوز از اینکه برم این رشته یا نه مطمئن نیستم به نظر شما این رشته بهتره از نظر کاری یا گرافیک یا کامپیوتر؟رشته های نظری هم میتونم راحت برم اما هنوز نمیدونم چی کار کنم اگه رشته ی بهتری هم میتونید معرفی کنید ممنون میشم

 31. محمد گفت:

  سلام علیکم من از قرائت فارسی ۱۱شدم واز انگلیسی ۱۲٫۵وبقیه دروس مرتبط با رشتهاز۱۷به بالا شدم ایا می توانم علوم انسانی برم …خواهش می کنم جوبم را بدهید خیلی مهم است

  • nojavanshad گفت:

   با سلام ،
   شما تنها یک درس قرائت فارسی را کم گرفته اید، بنابراین با توجه به نمرات سایر درسهای مورد نیاز برای رشته علوم انسانی احتمالا با ورود شما به رشته علوم انسانی موافقت میشه

 32. erfan گفت:

  سلام.من هدفم سینما و بازیگر شدنه.الان هم انتخاب رشته دارم.تو استانمون کرج هنرستان رشته نمایش هست اما یکم دوره.پدرم هم راضیه اما مادرم نه.نمیدونن چی کار کنم.تو فامیل هم رشته هنرستانی خوندن بده.من حالا موندم چی کار کنم.رشته گرافیک بخونم و تو دانشگاه رشته بازیگری بخونم.۲ایا هنرستان ها هم با توجه به حذف پیش دانشگاهی و یکسان شدن شرایط هنرستان با دیگر رشته ها می تونن بدون کاردانی کنکور هنر بدن.چون قبلا با پیش دانشگاهی می تونستن ولی اگه الان نشه نامردیه.در کل گیج شدم.لطفا کمک کنید.

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   در صورتیکه که به رشته گرافیک علاقه مند هستید، می تونید توی هنرستان رشته گرافیک را بخونید بعد هم از طریق آزمون کاردانی ، تا مقطع کاردانی ادامه تحصیل بدید، بعد از اون می تونید بصورت نا پیوسته در امتحان کاردانی به کارشناسی شرکت کنید. خبر خوب هم برای شما اینه که با توجه به تغییر سیستم آموزشی و یکسان شدن طول مدت آموزش (سیستم ۶-۳-۳)، شما در سال آخر رشته های فنی حرفه ای هم می تونید مستقیماً مثل رشته های نظری توی کنکور هنر شرکت کنید و دیگه نیازی نست که مدرک کاردانی داشته باشید
   نکته مهم اینه که اول ببینید واقعا به رشته گرافیک علاقه مند هستید یا نه؟ آیا استعداد هنری دارید یا نه؟ برای اطلاعات بیشتر بهتره لینک زیر را بخونید:
   رشته گرافیک هنرستان- فنی حرفه ای
   موفق باشید

 33. erfan گفت:

  من استعدام تاتریم خوبه.برای این گفتم گرافیک بخونم که بتونم از طریقش دانشگاه تاتر بخونم.من کلا روشی می خوام که تو دانشگاه کنکور هنر بدم و رشته بازیگری بخونم.فقط سوالم اینه؛اخه کلا همه چیز به هم خورده قبلا اونایی که هنرستان بودن می تونستن کنکور هنر بدن؛یعنی الان که همه رشته ها۱۲سالن نمی تونن با توجه به حذف پیش دانشگاهی؟۲من اگه رشته انسانی بخونم نگرانم که نتونم کنکور هنر بدم؟من فقط می خوام رشته ای بخونم که بتونم کنکور هنر بدم.

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   شما گذروندن سال دوازدهم هریک از رشته های نظری و گرفتن دیپلم می تونید توی آزمون رشته هنر ثبت نام کنید، خبر خوب هم برای شما اینه که با توجه به تغییر سیستم آموزشی و یکسان شدن طول مدت آموزش (سیستم ۶-۳-۳)، شما در سال آخر رشته های فنی حرفه ای هم می تونید توی کنکور هنر شرکت کنید و دیگه نیازی نست که مدرک کاردانی داشته باشید

 34. amir گفت:

  سلام.من به بازیگری علاقه دارم اما چون می خوام دانشگاه هم بازیگری بخونم موندم هنرستان برم یا دبیرستان؟از کدوم طریق کنکور هنر بدم؟بعدش اگه فقط دبیرستانی ها می تونن کنکور هنر بدن پس چرا دیگه هدایت تحصیلی رو درست کردن؟

  • nojavanshad گفت:

   باسلام
   اگه علاقه و استعدادت در زمینه بازیگری است بهتره هنرستان بری رشته نمایش ، چون که دیگه لازم نیست دروسی را که بهش علاقه نداری و بی ربط هستن بخونی و در واقع ۳ سال هم جلو می افتی و راحت تر هم می تونی تا کاردانی بخونی و بعد از در آزمون کاردانی به کارشناسی شرکت کنی . نکته دوم اینه که اگه بر فرض به رشته های نمایش علاقه نداشته باشی می تونی راحت در سال دهم تغییر رشته بدی و مثلا گرافیک یا سایر رشته های زمینه هنر هنرستان را بخونی و دستت کاملا باز هست.

 35. محمد گفت:

  سلام علیکم ببخشید دوباره مزاحم شدم ایا انگلیسی ااز درس های مهم برای ورود به انسانی است چون مشاور مدرسه می گفت نمره انگلیسی ربطی به انتخاب رشته ندارد

 36. maryam گفت:

  سلام …ببخشید ایا کسی تو انتخاب رشته میتونه اولویت ۷ رو هم انتخاب کنه در سال ۹۶ ۹۷ ؟

  • F_ nekuei گفت:

   سلام شما می توانید به دلخواه بر اساس اولویت هایی که آورده اید رشته مورد نظرتان را انتخاب کنید ولی ظرفیت ها و محدودیت های منطقه محل تحصیل شما نیز تعیین کننده است.

 37. احمد گفت:

  سلام علیکم یک سوا دارم در جواب یکی از کاربران گفته بودید که انگلیسی از دروس تعیین کننده انسانی نیست پس چرا در توضیحات خود زبان انگلیسی را هم نوشته بودید

  • F_ nekuei گفت:

   سلام زبان انگلیسی جزو دروس تعیین کننده رشته انسانی نیست. سه درس زبان و ادبیات فارسی، مطالعات اجتماعی و زبان عربی دروس تعیین کننده انسانی هستند.

 38. احمد گفت:

  سلام خیلی ممنون از زحمات شما

 39. z.a گفت:

  سلام ببخشید می‌خواستم بدونم باید توی دوسال نهم و دهم دوبار انتخاب رشته کرد یعنی یک بار در پایه نهم یک بار دهم ممنون میشم جواب بدید … و ممنون از سایت خوبتون

 40. Arash گفت:

  با سلام من امسال به کلاس نهم میرم معدل هر دو سال هفتم و هشتمم ۲۰ شده اما دوست برای کلاس دهم همزمان هم ریاضی بخونم و هم تجربی چون هم علاقه دارم و هم توانایی میشه راهنمایی کنید که این کار چطور ممکن میشه؟؟؟

  • F_ nekuei گفت:

   سلام امکان این کار وجود ندارد که همزمان دو رشته ثبت نام کنید. در رشته تجربی دروس اضافه تر زیست شناسی و زمین شناسی است اگر شما واقعا به رشته تجربی علاقه مند هستید از همین ابتدا رشته تجربی را انتخاب کنید و برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید. در ضمن به فرض محال که بتوانید هر دو دیپلم تجربی و ریاضی را بگیرید همزمان نمی توانید در رشته های پزشکی و مهندسی تحصیل نمایید لذا مهمترین سرمایه خود که عمرتان باشد را بیهوده تلف نکنید. مقالات مربوط به مشاغل و رشته ها را بخونید و ببیند واقعا به چه کاری و چه شغلی علاقه مند هستید.

 41. hamidreza گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من اطلاعات کمی در مورد انتخاب رشته دارم و تقصیر منم نیست یه مشاور تو مدر۳ نداشتیم ،من علاقه فوقالعاده زیادی به ورزش و تربیت بدنی دارم ولی خب بالا اشاره نکردین که در چه شاخه ای قرار داره و منم فقط تو انسانی و کشاورزی رشته آوردم میخواستم بدونم میتونم خودم هر رشته ای که بخوام برم یا نه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 42. علی گفت:

  سلام تیر ماه تمام شد پس کی می خواهند انتخاب رشته را شروع کنند

 43. Amir گفت:

  سلام
  شما مقاله ای درباره علوم انسانی ندارید؟
  ممنون میشم جواب بدید عجله دارم اگه دارید ادرسشو بفرستید.

 44. saeid گفت:

  با سلام . هدف نهایی هدایت تحصیلی زیبا ترسیم شده ولی آیا درشهرهای کوچک که شاخه های فنی وکارودانش دارای رشته های بسیار محدود بوده وعملا علاقه جامعه دانش آموزی آن شهر ارزیابی نشده است ، اجحاف در سرنوشت مورد نظر دانش آموزان نشده است ؟ آیا نباید شرایط وامکانات کلان شهرها که دسترسی دانش آموز به رشته فنی مورد علاقه اش آسان است با میزان سهمیه های شاخه های نظری که به شهرهای کوچک اختصاص داده شده تناسبی داشته باشد؟

  • F_ nekuei گفت:

   سلام نظر شما صحیح است و تقسیم امکانات بصورت نامتعادل در کلان شهر ها و بخصوص در تهران متمرکز است. ولی این مورد را نیز در نظر بگیرید که اکثر رشته های فنی و حرفه ای برای تامین نیاز جامعه و در واقع نیاز همان منطقه تعریف شده اند سعی کنید با توجه به نیاز منطقه خود از بین رشته های موجود یکی را انتخاب کنید.

 45. فاطمه گفت:

  سلام،تو رو به اما رضا جواب من رو هم بدید محتاج راهنماییتون هستم
  دانش آموزی هستم محصل کلاس نهم رو با معدل۱۹/۹۸قبول و کلاس هشتم رو با ۱۹/۹۵و کلاس هفتم رو با معدل ۱۹/۸۳که هر سه سال در مدرسه نمونه درس خوندم قبول شدم علاقه واقعیمو نمیدونم تو این هدایت تحصیلی همه رشته ها رو قبول شدم به جز شاخه های فنی و حرفه ای شاخه ها ی نظری رو هرچهارتاشو بالای هشتادوپنج امتیاز از صد قبول شدم و از این بابت نمیدونم باید خوشحال باشم یا ناراحت از بچگی از انسانی متنفر بودم همیشه به این فکر میکنم که خنگم که برم انسانی من حفظیاتم خیلی خیلی ضعیفه مطلبی رو که در صد دور تکرار خوندم سریع یادم میره عاشق رشته تجربیم فقط بخاطر اسمش ولی از دکتری و پرستاری و دندنپزشکی و داروسازی و اینا میترسم زبانم خیلی ضعیفه و نمیدونم باید برم چه رشته ای ؟توروخدا کمکم کنید

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   نمرات شما که خوب است بنابراین باید به علایق خود توجه کنی.شما باید برای این انتخاب مهم همه جوانب را در نظر بگیری به رشته ای که میخواهی در دانشگاه قبول شوی فکر کن و بازار کار آن را در نظر بگیر حتی میتونی درس های اون رشته رو که در دانشگاه تدریس میشه رو ببینی اینطوری متوجه میشی که به اون رشته علاقه مند هستی یا نه. حتما علت ترسی که برای رشته هایی پزشکی ازش صحبت کردی را بررسی کن. معمولا ادم ها از چیزهایی که در موردش اطلاعی ندارن یا اطلاعاتشون محدود هست یه ترسی دارند. حتما مقالات مربوط به رشته ها و مشاغل را دقیقتر بخوان. در مورد دروس حفظی ببین اگر شیوه مطالعه ات را تغییر دهی نتیجه بهتری حاصل می شود. و در آخر انسان با تلاش و پشتکار می تواند تمامی ضعف های خود را تبدیل به نقاط قوت نماید. موفق باشید.

 46. Hanane.k گفت:

  من خیلی به هنرهای نمایشی و بازیگری علاقه دارم و به نظرم استعدادشم دارم ، برای رفتن به این رشته حتما باید نمره ها همونجوری باشه یا اگه بالاتر شد عیب نداره ؟

 47. sayna گفت:

  سلام تورو خدا اگه میشه راهنماییم کنید من معدلم ۱۶/۸۸ شده بعد همه ی رشته ها توی فرم هدایت تحصیلی هاشور خورده و فقط رشته کاردانش=کشاورزی و فنی حرفه ای=کشاورزی تو ردیف ۱ قرار داره ولی آخه مگه رشته کشاورزی برای دخترا هم داریم؟؟ بعد رفتم دبیرستان برای ثبت نام رشته انسانی ناظم مدرسه برمیگرده میگه ادبیات و زبان و عربیش خوبه پس میتونه بعد مدیر میگه نه آخه چرااا من باید چیکار کنم الان؟

 48. محمد رضا گفت:

  سلام خسته نباشید من رشته علوم انسانی را خیلی دوست دارم اگه معدل من ۱۷ و درس زبان و عربی من ۱۴ و ادبیات من ۱۴ باشد تو این رشته قبول میشم ؟ همراه با ذکر شرایط ورود به این رشته بعد هفتم و هشتم تاثیری داره ؟ ممنون میشم جواب بدید .

  • F_ nekuei گفت:

   سلام دانش آموزی می تونه توی رشته ادبیات و علوم انسانی تحصیل کنه که ،مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی (سال هشتم و هفتم با ضریب یک و سال نهم با ضریب ۳) تقسیم بر ۳ به ترتیب حداقل ۱۴ و ۱۲ و ۱۳ باشه.

 49. مهدی گفت:

  سلام من امسال کلاس نهم هستم و میخوام ایشالا به رشته ی ریاضی برم . نمره هفتم ریاضی من ۱۸٫۵ شد و هشتم ۱۳٫۵ . خواستم بپرسم باید نمره پایانی نهم چه نمره ای کسب کنم که مجاز باشم برای ورود به ریاضی ؟ آیا نمرات من برای ریاضی مناسب هستند یا خیر؟ در ضمن معدل کل سال هفتمم شد ۱۹/۹۵ و معدل کل سال هشتمم شد ۱۹/۸۱
  ممنون و متشکر

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   (نمره خرداد ریاضی سال هفتم+نمره خرداد ریاضی سال هشتم+سه برابر نمره خرداد ریاضی سال نهم)/۵ باید حداقل ۱۴ باشد.

 50. mahdi گفت:

  سلام من میخوام وارد رشته ی تجربی بشم ولی ریاضیم یه کم ضعیفه ۱۷و۱۸ هست ایا قبول میشم.

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   شما برای ورود به رشته تجربی نمره ریاضی سال هفتم +هشتم+سه برابر نمره ریاضی نهم همه تقسیم بر پنج حداقل باید ۱۳ باشد.

 51. سینا گفت:

  سلام من اگه بخوام رشته تجربی بیارم بایدـ معدلم چند باشه وچه نمره هاییم باید بالا باشه و نمره هام چند باشه میتونم تجربی بیارم

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   دروس علوم و ریاضی شما مهم است بطوریکه (نمره خرداد علوم هفتم+نمره خرداد علوم هشتم+ (نمره خرداد علوم نهم)ضرب در۳) همه تقسیم بر ۵باید حداقل ۱۴ باشد و برای درس ریاضی با همین فرمول حداقل ۱۳ باشه.

 52. سینا گفت:

  سلام من معدلم ۱۷هستش و ایا میتونم برم رشته انسانی؟ وباید حداقل چه نمره هایی داشته باشم

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   مجموع نمره سال هفتم، هشتم و سه برابر نمره سال نهم همه تقسیم بر۵ برای دروس زبان وادبیات فارسی ۱۴، مطالعات اجتماعی ۱۳ و عربی ۱۲ باید باشد.

 53. امیر گفت:

  سلام ببخشید من یه سوال داشتم من کلاس هفتم نمره ریاضی نوبت دومم ۱۰درهشتم نمره نوبت دومم۱۴بوده میخوام بدونم امسال باید چه نمره ای بیارم تا بتونم برم تجربی؟

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   مجموع نمره سال هفتم، هشتم و سه برابر نمره سال نهم همه تقسیم بر۵ باید حداقل ۱۳ باشد. یعنی نمره ریاضی سال نهم شما باید بالاتر از ۱۳٫۶۶ باشد.

 54. Mobina گفت:

  ببخشید من سال هفتم معدلم ۱۹/۹۳ بود وعلوم وریاضی رو ۱۹شدم
  سال هشتم به دلایلی اصلا نتونستم واسه امتحان ریاضی خرداد بخونم ونمرم شد۱۴ ولی علوم ۱۹شدم ومعدلم شد۱۹/۲۶
  ایشالا میخوام سال نهم معدلم۲۰شه
  حالا با این حساب من شانسی در انتخاب تجربی دارم یا نه؟

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   طبق فرمول محاسبه میانگین که در مقاله آورده شده، اگر نمره ریاضی و علوم سال نهم شما در حد ۱۱ هم باشد شما حد نصاب نمره قبولی را میاورید چون میانگین نمره علوم ۱۴ و میانگین نمره ریاضی باید ۱۳ باشد. ولی مطمئنا هر چه نمره شما بهتر باشد امتیاز شما برای ورود به تجربی بیشتر می شود.

 55. Mojtaba گفت:

  با سلام درود من در دانشکده فنی حرفه ای رشته نرم افزار تحصیل میکنم آیا میشود به یکی از رشته های علوم انسانی در دانشگاه بروم برای هدایت تحصیلی آیا نمره عربی ام کمتر از حد نصاب باشم آیا نمیتوانم بروم علوم انسانی برای امتحان هدایت تحصیلی آیا درس عربی هم مهم است من شاخه کاردانش بودم اگر نتوانم حد نصاب را بیاورم چه میشود کرد

 56. درسا گفت:

  ممنون خیلی مفید بود

 1. اسفند ۳, ۱۳۹۵

  […] محاسبه سوابق تحصیلی […]

 2. اسفند ۱۳, ۱۳۹۵

  […] شرایط ورود به رشته حسابداری قبولی در پایه اول متوسطه و بعدش در دبیرستان شما میتوانید در انتخاب رشته نهم به دهم رشته فنی و شاخه حسابداری بازرگانی را انتخاب کنید ( هنرستان)  بعد از تموم شدن درستون توی هنرستان شما میتونید جذب بازار کار بشید و یا اگه علاقمند به ادامه تحصیل داشته باشید دوره دوساله کاردانی را از طریق آموزشکده های فنی حرفه ای ادامه بدید. بعد از اتمام درستون در آموزشکده شما مدرک کاردان حسابداری را میتونید بگیرید. برای کارشناسی هم میتونید امتحانات کنکور کاردانی به کارشناسی را بدید . […]

 3. فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

  […] نحوه انتخاب رشته نهم به دهم (سوابق تحصیلی) […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *