نحوه انتخاب رشته نهم به دهم(محاسبه سوابق تحصیلی)

براساس قوانین نظام جدید آموزشی، لازم است که هدایت تحصیلی در پایه نهم در سه شاخه علوم نظری،علوم پایه و فنی و حرفه ای انجام بگیرد. تاثیر نمرات تخصصی برای تعیین انتخاب رشته ۳۵ نمره از ۱۰۰ نمره است. این کار بصورت اتوماتیک توسط سامانه انتخاب رشته انجام میشه. برای اینکه بفهمیم بر اساس نمراتی که آورده ایم در هر رشته چه امتیازی را کسب  کردیم و آیا شرایط لازم برای ورود به اون رشته را داریم یا نه ، در ادامه با ما همراه باشید:

انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم

شاخه نظری

 • در شاخه نظری دانش آموزان به یکی از رشته های ادبیات، معارف و علوم پایه هدایت خواهند شد.
شرایط ورود به رشته تجربی

شرایط ورود به رشته تجربی

دانش آموز هایی می توانند وارد رشته تجربی بشوند که اولاً معدل آنها ۱۴ به بالا باشد و  میانگین درس علوم تجربی در  خردادماه سه ساله ۷و۸و۹ متوسطه، حداقل ۱۴ باشد. میانگین درس ریاضی هم در سه ساله اول متوسطه باید حداقل ۱۳ باشد.

شرایط ورود به رشته ریاضی

شرایط وررود به رشته ریاضی

شرایط وررود به رشته ریاضی

دانش آموز هایی می توانند وارد رشته ریاضی شوند که اولاً معدل آنها ۱۴ به بالا باشد و  میانگین درس ریاضی در سه ساله ۷و۸و۹ متوسطه، در خرداد ماه حداقل ۱۴ باشد. میانگین درس علوم تجربی هم در سه ساله اول متوسطه باید حداقل ۱۳ باشد.

 

شرایط ورود به رشته ادبیات و علوم انسانی

شرایط ورود به رشته ادبیات و علوم انسانی

رشته ادبیات و علوم انسانی

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از ۴۲ نباشد.
 • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۴ محاسبه می شود.
 • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می شود.
 • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۲ محاسبه می شود.
 • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۳۷۸ باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل ۱۴ باشد.
شرایط ورود به شاخه فنی حرفه ای و کاردانش

شرایط ورود به شاخه فنی حرفه ای و کاردانش

شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش

 

 • در شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای مطابق با ضوابط مربوط دانش آموزان به یکی از زمینه، گروه و رشته هدایت خواهند شد.

 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریورهر یک از درس های ریاضی، کار و فناوری در سه پایه دوره اول بدون ضریب کمتر از ۳۶ نباشد.
 • نمره درس ریاضی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۲ محاسبه می شود.
 • نمره درس کار و فناوری در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می شود.
 • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۱۸۰ باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل ۱۲ باشد.

تبصره  شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش

پس از تعیین شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش در پایان دوره اول متوسطه و ثبت نام اولیه در هنرستان مربوطه، هدایت دانش آموزان برای ورود به زمینه، گروه و رشته مورد نظر بر اساس بررسی های مشاوره ای و نظر فنی کمیته هدایت تحصیلی مستقر در هنرستان مربوطه صورت می گیرد.

همچنین برای اینکه جزئیات بیشتری از نحوه هدایت تحصیلی در سال دهم بدانید بهتر است لینک زیر را مطالعه کنید:

شیوه نامه جدید هدایت تحصیلی و انتخاب رشته نهم -۹۶

منبع:

 1. -http://hamedmoradi9.blogfa.com/
 2. http://rotbesazan.ir

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۱ پاسخ‌ها

 1. امیر گفت:

  برای ورود به رشته گرافیک باید چه کار هایی انجام بدم
  چی بگم؟(منظورم به مشاوره) کدوم درس مهمه؟
  اگه گفتن نمیتونی گرافیک بری،چه راهیی هست که بازم برم؟
  شرایط ورود به رشته گرافیک رو میشه بگید؟

 2. Reyhaneh گفت:

  سلام من میخواهم به رشته تجربی برم ولی نمرات ریاضیم ۱۸میتونم قبول شم واگه قبول نشم برای جبران دوباره راهی هست؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   اولاً نگران نباش، تاثیر کل نمرات در هدایت تحصیلی، ۳۵ نمره از ۱۰۰ است. بقیه مربوط به فرم های نظر سنجی از خودت و والدینت و تست های مشاوره هست. بنابراین نمره ریاضی ۱۸ حتی می تونه اثر مثبتی در ورود شما به رشته تجربی بگذاره، ضمن اینکه نمرات خرداد و یا شهریور ماه ۳ سال متوسطه، موثر هستد. بنابراین اصلاً نگران نباش و با اعتماد به نفس برای امتحانات پایانی آماده شو.

 3. meysam گفت:

  سلام برای رشته ی فنی کامپوتر کدام درس ها مهم هستند و معدل باید چند باشه؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   ضمن تشکر از سوالی که پرسیده اید،
   در هنرستان رشته ای با نام جدید شبکه و نرم افزار رایانه در بخش صنعت قرار گرفته است. دورس مهم اول زمینه صنعت کار و فناوری است که از همه مهمتر هستش. درس بعدی تربیت بدنی و سلامت است و دروقایس ریاضی و علوم با تاثیر کمتری ، روی انتخاب رشته شما اثر دارند. در ضمن با توجه به گفته های مقامات آموزش و پرورش، امسال دیگه هدایت تحصیلی اجباری نیست و فقط به دانش آموزها توصیه می شه که بهتره اولویت هاشون را چطور انتخاب کنن.

 4. نگار گفت:

  میشه که همزمان دو تا رشته رفت مثلا هم هنرستان هم تجربی؟

  • nojavanshad گفت:

   امکان همزمان خوندن دو رشته وجود نداره ولی مطابق با آیین نامه آموزشی وزارت آموزش و پرورش شماره ۹۳۲ مورخ ۹۵/۳/۱۷ – ماده ۷ – تبصره ۲ می توانید در پایه دهم تغییر رشته دهید: چنانچه دانش آموز پایه دهم در هریک از شاخه های دوره دوم متوسطه بخواهند پایه دهم را در یکی دیگر از شاخه های دوره دوم تکرار کنند، مشروط بر آنکه ضوابط ورود به آن شاخه را در پایه نهم کسب کرده باشند، می توانند در مدارس روزانه پایه دهم در شاخه جدید ثبت نام کرده و با رعایت سایر شرایط ادامه تحصیل دهند. در این صورت همه دروس گذرانده شده پایه دهم در شاخه تحصیلی قبلی حذف و آن سال تحصیلی به سقف سال های تحصیلی آنان با رعایت سقف سنی افزوده خواهد شد.

 1. اسفند ۳, ۱۳۹۵

  […] محاسبه سوابق تحصیلی […]

 2. اسفند ۱۳, ۱۳۹۵

  […] شرایط ورود به رشته حسابداری قبولی در پایه اول متوسطه و بعدش در دبیرستان شما میتوانید در انتخاب رشته نهم به دهم رشته فنی و شاخه حسابداری بازرگانی را انتخاب کنید ( هنرستان)  بعد از تموم شدن درستون توی هنرستان شما میتونید جذب بازار کار بشید و یا اگه علاقمند به ادامه تحصیل داشته باشید دوره دوساله کاردانی را از طریق آموزشکده های فنی حرفه ای ادامه بدید. بعد از اتمام درستون در آموزشکده شما مدرک کاردان حسابداری را میتونید بگیرید. برای کارشناسی هم میتونید امتحانات کنکور کاردانی به کارشناسی را بدید . […]

 3. فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

  […] نحوه انتخاب رشته نهم به دهم (سوابق تحصیلی) […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *