نحوه انتخاب رشته نهم به دهم(محاسبه سوابق تحصیلی)

انتخاب رشته سال دهم یکی از انتخاب های مهم تو زندگی به شمار میره چرا که انتخاب شغل و مسیر زندگی میتونه تحت تاثیر همین انتخاب باشه. اولین قدم در انتخاب رشته موفق اینه که رشته ی انتخابی شما متناسب با علاقه و توانایی هاتون باشه. یعنی اینکه باید ببینین از خوندن چه درس هایی لذت بیشتری میبرین و توانایی یاد گرفتن چه درس هایی رو بیشتر دارین و در آینده دوس دارین چه کاره بشین! در ادامه مقاله بررسی میکنیم که چطور به بهترین نحو انتخاب رشته سال دهم رو انجام بدیم. برای انجام این امر لازمه که درباره انواع شاخه ها و رشته های تحصیلی و رشته های دانشگاهی مربوط به هر رشته به شناخت کامل و کافی برسین. پس با معرفی و بررسی کامل انواع شاخه ها و رشته های تحصیلی با ما همراه باشین.

تاریخ ثبت نام پایه دهم اعلام شد:

شروع ثبت نام پایه دهم سال تحصیلی ۹۶

براساس قوانین نظام جدید آموزشی، لازم است که هدایت تحصیلی در پایه نهم در سه شاخه علوم نظری،علوم پایه و فنی و حرفه ای انجام بگیرد. تاثیر نمرات تخصصی برای تعیین انتخاب رشته ۳۵ نمره از ۱۰۰ نمره است. این کار بصورت اتوماتیک توسط سامانه انتخاب رشته انجام میشه. برای اینکه بفهمیم بر اساس نمراتی که آورده ایم در هر رشته چه امتیازی را کسب  کردیم و آیا شرایط لازم برای ورود به اون رشته را داریم یا نه ، در ادامه با ما همراه باشید:

انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم

 

انواع شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

به طور کلی سه شاخه تحصیلی نظری، فنی و حرفه ای و شاخه کاردانش وجود داره که دانش آموزان سال دهم باید از بین این شاخه ها رشته های تحصیلی مورد علاقه خودشون رو انتخاب کنن. در حقیقت هر شاخه ای رشته های تحصیلی مربوط به خودش رو داره. بریم سراغ معرفی هر شاخه و رشته های مربوط به اون.

شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

شاخه نظری دوره متوسطه دوم

پرطرفدارترین شاخه تحصیلی همین شاخه نظری هست. این شاخه تحصیلی شامل رشته های علوم تجربی، ریاضی و فیزیک، علوم و معارف اسلامی و ادبیات و علوم انسانی هست که در ادامه بیشتر اونها رو بررسی میکنیم.

 • شاخه نظری دوره متوسطه دوم

  شاخه نظری دوره متوسطه دوم

 

الف- رشته علوم تجربی:

یکی از رشته های پرطرفدار شاخه نظری مخصوصا در سال های اخیر رشته علوم تجربی هست. دانش آموزانی که در دوره راهنمایی علوم تجربی رو دوست داشتن و در دبیرستان هم به زیست و شیمی  و فیزیک علاقمندن و همچنین دوست دارن در آینده رشته های مرتبط با پزشکی و پیراپزشکی و همچنین رشته های علوم آزمایشگاهی و علوم تغذیه و زیست و شیمی و مهندسی های منابع طبیعی و کشاورزی رو در دانشگاه انتخاب کنن باید در دبیرستان رشته علوم تجربی رو انتخاب کنن. البته این رو هم باید مد نظر داشته باشین که چون میزان علاقه دانش آموزها به رشته هایی مثل پزشکی زیاده در آزمون ورود به دانشگاه ها در این رشته رقابت بسیار بالاست. حد نصاب نمره درس علوم و ریاضی و نحوه محاسبه اون برای ورود به رشته علوم تجربی در طرح زیر اومده

شرایط لازم برای ورود به رشته علوم تجربی

شرایط لازم برای ورود به رشته علوم تجربی

دانش آموز هایی می توانند وارد رشته تجربی بشوند که مجموع درس علوم تجربی در  خردادماه  برای سال هفتم و هشتم با ضریب ۱  و ضریب سه برای سال نهم تقسیم بر ۵، حداقل ۱۴ باشد. این میانگین برای  درس ریاضی هم در سه ساله اول متوسطه باید حداقل ۱۳ باشد.

ب- رشته ریاضی و فیزیک:

یکی دیگه از رشته های پرطرفدار در شاخه نظری رشته ریاضی و فیزیک هست. دانش آموزان ریاضی و فیزیک باید علاقه زیادی به درس های فیزیک و ریاضی و شیمی داشته باشن. همچنین باید توانایی تجزیه و تحلیل و تجسم اجسام و اشکال هندسی رو در ذهن داشته باشن. رشته هایی که دانش آموزان در انتخاب رشته دانشگاهی میتونن با این رشته انتخاب کنن بسیار وسیع هست و اغلب رشته های مهندسی در دانشگاه در رشته ریاضی و فیزیک قرار داره. دانش آموزانی که دوست دارن در آینده انواع رشته های مهندسی، آمار، حسابداری و فیزیک رو در دانشگاه تحصیل کنن باید به رشته ریاضی و فیزیک برن. برای ورود به رشته ریاضی و فیزیک لازمه تا حد نصاب نمره درس علوم و ریاضی رو به دست بیارین که این حد نصاب و نحوه محاسبه اون در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته ریاضی

شرایط ورود به رشته ریاضی

دانش آموز هایی می توانند وارد رشته تجربی بشوند که مجموع درس علوم تجربی در  خردادماه  برای سال هفتم و هشتم با ضریب ۱  و ضریب سه برای سال نهم تقسیم بر ۵، حداقل ۱۳ باشد. این میانگین برای  درس ریاضی هم در سه ساله اول متوسطه باید حداقل ۱۴ باشد.

 

ج- رشته ادبیات و علوم انسانی:

یکی دیگه از رشته های شاخه نظری رشته ادبیات و علوم انسانی هست. موضوع اصلی رشته علوم انسانی مطالعه مسائل مربوط به انسان هست. دروس اصلی این رشته شامل ادبیات، تاریخ و جغرافیا، اقتصاد، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روان شناسی است. دانش آموزانی که در کنار علاقه به علوم انسانی قدرت حافظه و تمرکز خوبی دارن و همچنین روابط عمومی قوی و قدرت سخنوری خوبی دارن معمولا در این رشته موفق ترن. البته کسانی در کنکور موفقن که بتونن این حفظیات رو در کنار مفاهیم به هم مرتبط کنن. از رشته های دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی میشه به رشته حقوق، ادبیات و رشته های مرتبط با اون، علوم تربیتی و روانشناسی اشاره کرد. اگه دوس دارین که در آینده وکیل، مدیر، اقتصاددان، روان شناس، مشاوره و یا سیاست دان بشین حتما این رشته رو انتخاب کنین. حد نصاب نمرات دروس اختصاصی این رشته در طرح زیر اومده.

 

شرایط ورود به رشته ادبیات و علوم انسانی

شرایط ورود به رشته ادبیات و علوم انسانی

دانش آموزی می تونه توی رشته ادبیات و علوم انسانی تحصیل کنه که ،مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی (سال هشتم و هفتم با ضریب یک و سال نهم با ضریب ۳) تقسیم بر ۳ به ترتیب حداقل ۱۴ و ۱۲ و ۱۳ باشه.

 

د: رشته علوم و معارف اسلامی:

دانش آموزانی که در مقطع دبیرستان رشته علوم و معارف اسلامی را انتخاب کردن برای رشته های دانشگاهی میتونن همه رشته های مربوط به علوم انسانی رو انتخاب کنن. از جمله رشته های علوم و معارف اسلامی میشه الهیات و معارف اسلامی، مدیریت، حقوق و علوم قضایی، علوم اقتصادی، علوم تربیتی و رشته های مربوط به علوم اجتماعی مثل جامعه شناسی، علوم سیاسی، روابط بین الملل، مددکار اجتماعی، تاریخ، جغرافیا، زبان و ادبیات فارسی و گرایش های مختلف اون و گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی با گرایش های اون رو نام برد. کسب حد نصاب نمرات دروس معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی و زبان عربی برای ورود به این رشته الزامیه که در طرح زیر اومده

شرایط ورود به رشته علوم و معارف اسلامی

شرایط ورود به رشته علوم و معارف اسلامی

 

۲-شاخه فنی و حرفه ای:

شاخه فنی و حرفه ای دارای رشته هایی هست که بیشتر عملی هستند و با کارگاه و آزمایشگاه سروکار دارن و درس های نظری مثل ریاضی و حساب و اینا کمتر دارن. این شاخه تحصیلی برای دانش آموزانی که بسیار علاقمند به کارهای عملی هستند مناسب هست. رشته های فنی و حرفه ای در دانشگاه شامل رشته های زمینه هنر، کشاورزی، زمینه خدمات و زمینه صنعت هستن.

 • شاخه فنی و حرفه ای هنرستان

  شاخه فنی و حرفه ای هنرستان

الف- رشته های زمینه هنر:

دانش آموزانی که علاقمند به رشته های گرافیک، طراحی دوخت، طراحی پوشاک، فرش دستباف، انیمیشن، هنرهای تجسمی و هنرهای چوبی و قلمزنی در دانشگاه هستن باید این رشته رو انتخاب کنن. رشته های زمینه هنر حد نصاب نمره خاصی رو در پایه های هفتم، هشتم و نهم برای هر یک از دروس تخصصی زمینه خودش لازم داره که در طرح زیر آوردیم.

شرایط ورود به رشته های هنر ، هنرستان فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های هنر ، هنرستان فنی حرفه ای

 

ب- رشته های زمینه کشاورزی

دانش آموزانی که دوس دارن در آینده در دانشگاه رشته های مهندسی ماشین های کشاورزی، مهندسی تولیدات گیاهی، تکنولوژی گیاه پزشکی، تکنولوژی پرورش طیور، مهندسی تولیدات دامی و علمی و کاربردی مدیریت تلفیقی آفات، تکثیر و پرورش آبزیان تحصیل کنن باید این رشته رو انتخاب کنن. حد نصاب نمرات لازم دروس تخصصی برای ورود به این رشته در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی

ج-رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

دانش آموزانی که به رشته های  نقشه کشی معماری، کودک یاری، مدیریت خانواده، تربیت بدنی، کامپیوتر، حسابداری و بازرگانی علاقمند هستن باید رشته زمینه خدمات رو انتخاب کنن. برای ورود به این رشته لازمه که حد نصاب نمرات دروسی که در طرح زیر اومده رو کسب کنین.

د- رشته های زمینه صنعت

دانش آموزانی که به رشته های مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی، متالورژی، ساختمان، نقشه برداری و سرامیک تمایل دارن باید به رشته های زمینه صنعت وارد بشن. برای ورود به این رشته کسب حد نصاب نمرات دروسی که در طرح زیر اومده الزامیه.

رشته های زمینه صنعت هنرستان فنی حرفه ای

رشته های زمینه صنعت هنرستان فنی حرفه ای

 

 

۳-شاخه کاردانش

در شاخه کاردانش رشته ها در زمینه های هنر، کشاورزی، خدمات و زمینه صنعت ارائه میشن و درس های نظری کمترن و بیشتر ساعت های درسی در کارگاه ها میگذره. در این شاخه به دانش آموزان مهارت های لازم آموزش داده میشود تا اونها رو برای گرفتن شغل مناسب آماده کنه.

شاخه کاردانش

شاخه کاردانش

الف- رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

شامل هنرهای نمایشی، تجسمی، فرهنگی ادبی، کارهای هنری در خانه می باشد. میانگین حد نصاب نمره لازم در پایه های هفتم، هشتم و نهم برای این رشته ها  در این شاخه نیز در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

 

ب- رشته های زمینه کشاورزی

شامل ماشینهای کشاورزی، امور دام و طیور، امور زراعی و باغی، جنگل و مرتع، شیلات و حشرات می باشد. برای ورود به این رشته حد نصاب نمرات دروس زیر رو باید کسب کنین.

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی کاردانش

 

ج- رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

شامل خدمات غذایی مثل کنترل و تولید مواد و خدمات اجتماعی مثل هتل داری و سیاحتی می باشد. شرایط ورود به این رشته ها در عکس زیر اومده.

رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

 

د- رشته های زمینه صنعت کاردانش

رشته های کاردانش ، رشته هایی هستن که شما می تونید با یاد گرفتن اونها راحت مشغول به کار بشید، در زمینه صنعت این رشته ها شامل رشته های برق، عمران، مکانیک، صنایع دستی، سرامیک و شیمی میشن.

شرایط ورود به رشته های زمینه صنعت کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه صنعت کاردانش

عوامل متعددی در انتخاب رشته مهم هستند. امروزه علاوه بر کسب حد نصاب نمرات درسی و نظر و علاقه دانش آموزان و والدین، آزمون های مشاوره ای هم اهمیت زیادی دارن. این آزمون ها به دانش آموزان کمک میکنه تا رشته ای رو انتخاب کنن که بتونن در اون رشته موفق تر ظاهر بشن و در نهایت شغلی رو انتخاب کنن که از اون رضایت داشته باشن و از کارشون لذت ببرن.

تست رغبت و استعداد نهم به دهم

مقاله های مرتبط :

آیا من بدرد رشته پزشکی میخورم

آیا رشته پرستاری مناسب شما است

به اصرار پدر و مادرم به تجربی رفتم ولی دوست ندارم…

بچه ها اگه توی انتخاب رشته فنی حرفه ای دچار شک هستید حتماً مقاله زیر را بخونید:

معرفی رشته های فنی حرفه ای

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۳۷ دیدگاه‌

 1. پورشفیقی گفت:

  با سلام پسر من سال نهم هست و رشته طراحی خودرو دوست داره از طریق چه شاخه ای باید وارد بشه فنی یا کاردانش جزو گروه هنر و گرافیک باید بشه یا طراحی صنعتی ما گیج شدیم چون تو کتایهای هدایت تحصیلی ندیدیم این رشته رو ممنون میشم راهنمایی کنین در ضمن نمرات علوم و ریاضى جالبی نداره چه باید کرد .

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   رشته طراحی خودرو در بین رشته های فنی و حرفه ای و همچنین کار و دانش نیست. شما باید رشته طراحی صنعتی را از زیر گروه هنر انتخاب کنید. اما نکته مهم عدم تفکیک زیرشاخه ای این رشته هنری در دانشگاه های کشور است به عبارت دیگر شما در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، عنوان طراح صنعتی را خواهید داشت و هیچ گاه به مباحث تخصصی طراحی خودرو یا محصول به صورت جامع پرداخته نمی شود. بلکه فقط کلیت موضوع مورد تدریس و آموزش است.

 2. mjp گفت:

  سلام رشته برق در نهم به دهم وجود دارد؟؟؟

  • nojavanshad گفت:

   برای رفتن به رشته برق شما به دو طریق می تونید عمل کیند: ۱- در سال نهم انتخاب رشته از هنرستان هایی که رشته های الکتروتکنیک یا الکترونیک را دارند انتخاب کنید و مشغول به تحصیل بشید.
   ۲- در رشته ریاضی فیزیک دیپلم بگیرید و از طریق کنکور سراسری وارد رشته برق بشید.
   رشته برق یک رشته بزرگ است که شامل چند زیر شاخه است. برای آشنایی بیشتر بهتر مقالات زیر را بخونید:
   ۱- الکترونیک
   ۲- الکتروتکنیک

 3. Mohammad.k28 گفت:

  با سلام خواستم بدونم برای اینکه بخوام به رشته کامپیوتر برم از طریق فنی بهتره یا علوم تجربی یا ریاضی چون آخه خیلی ها بم گفتن اگر از طریق رشته تجربی و ریاضی وارد بشی برای کنکور دادنت راهته و دانشگاه خوبی هم میتونی قبول بشی …..و در ضمن من درس ریاضی معدل پایانی سال هشتمم ۱۳و تجربی ۱۶ ممنون میشوم در این زمینه بنده رو راهنمایی کنید با تشکر

  • nojavanshad گفت:

   سلام آقا محمد
   از اینکه از ما در خصوص انتخاب رشته نظر خواستی ، ازت ممنونیم. خب به نظر میرسه که شما کامپیوتر را از رشته فنی حرفه ای بخونی بهتره برات به چند دلیل:
   ۱- اولا مستقیما میری سراغ اون چیزی که می خوای ، و از خوندن درس هایی که به کارت نمی آید دوری می کنی. در واقع ۴ سال زودتر شروع به رشته تخصصی ت می کنی و این می تونه تو را توی زندگی و هم توی حرفه ات جلو بندازه.
   ۲- رشته کامپیوتر را اگه بخوای از طریق نظری بخونی ، خب باید بری ریاضی فیزیک ، یعنی تجربی که اصلا بدردت نمی خوره. خب شما باید در متوسطه دوم دروس شیمی ، فیزیک و ریاضیات(شامل جبر و احتمال و حسابان و حساب دیفرانسیل ) را بخونی. می بینی که کاملاً درگیر دروسی میشی که ربطی به کامپیوتر نداره.
   ۳- ریاضی شما در سال هشتم ۱۳ بوده است پس در رشته ریاضی باید زمان زیادی را برای بهبود و ارتقا ریاضی بیذاری که این هم حسابی ازت زمان می بره و ممکنه دوره سه ساله دوم متوسطه را برات سخت کنه. توصیه ما به تو اینه که اگه به ریاضیات علاقه ای نداری ، رفتن به رشته ریاضی اصلا عاقلانه نیست.
   ۴- مقاله ای توی سایت نوجوان شاد منتشر شده در خصوص رشته شبکه و نرم افزار که بهتره مطالعه کنی:
   رشته شبکه و نرم افزار رایانه هنرستان
   ۵- در صورتیکه تصمیم گرفتی بری هنرستان، از الان برنامه ریزی را برای یاد گرفتن زبان های برنامه نویسی شروع کن. اگه بتونی یکی از زبانهای برنامه نویسی را زودتر شروع کنی و حتی به کلاس هایی که خارج از مدرسه گذاشته میشه بری ، خیلی خیلی خوب میشه و مطمئن باش مسیر خودت را پیدا کردی و دیگه توی این رشته مشکلی نخواهی داشت.

   • Mohammad.k28 گفت:

    ممنون از پاسخگویی و راهنمایتان فقط ی سوال دیگر داشتم … ، اگر رشته فنی برم برای کنکور زدن و قبول شدن دانشگاه خوب … مشکلی نخواهد داشت؟؟

    • nojavanshad گفت:

     نه ، مراحل پیشرفت تحصیلی شما به این صورت خواهد بود:
     ۱- اتمام تحصیل در هنرستان
     ۲- شرکت در آزمون کاردانی که هرساله توسط سازمان سنجش برگزار می شود
     ۳- پس از اتمام تحصیل در مقطع کاردانی ، می تونی توی آزمون کاردانی به کارشناسی شرکت کنی و مهندسی کامپیوتر را بگیری،

 4. Mohammad.k28 گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت … ، خواستم بگم من به گویندگی ورزشی یا گزارشگری ورزشی علاقمند هستم در صورتی که خیلی از گزارشگران فوتبال هم بنده را تائید کردن. ولی متأسفانه در این دو سال مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفتم به صورتی که هر کاری کردم به آرزوم یعنی گویندگی فوتبال برسم نشدم….. البته این را هم بگویم که میدانم روی کار گویندگی نمیتوان به عنوان شغل اول حساب کرد ممنون میشم در این جهت بنده را راهنمایی بفرمائید…. ۲٫ اینکه امروزه فکر کنم خودتان بدانید یکی از مشکلاتی که برای ما نوجوانان و جوانان درد سر ساز شده اعتیاد به صحفات مجازی شده است……. که متأسفانه بنده این مشکل را دارا هستم…… و ممنون میشوم بنده را راهنمایی بفرمایئد ۳٫ و یکی دیگر از مشکلاتم نداشتن تمرکز« فکر داشتن» در هنگام خواندن درس است برای مثال زمانی که میخواهم به سراغ خواندن درسی بروم مانند درس علوم ،….. با مشکلاتی مانند فکر رفتن به مسائلی در مورد آینده شغلی ، کنکوری ، و…. میروم یا به قول معروف تمرکز ندارم….. ممنون میشوم در این سه مورد مرا راهنمایی کنید با تشکر خدانگهدار.

 5. Melisa گفت:

  سلام ببخشید من تو گرافیک و طراحی داخلی موندم که کدومو برم موفق ترم
  به دوتاشونم علاقه دارم مخصوصا طراحی داخلی
  ولی میگن که خیلی خیلی سخته مخصوصا ریاضیش
  نا امیدم میکنن نمره ی منم بد نیس معدل های ترم ١٩.۵ اینا میشم چون خیلی برای ترم خرخونی میکنم ولی ماهانه هامو چون حال خوندن ندارم معدل میشم ١٨.۵ اینا
  نظر شما چیه ؟ طراحی داخلی برم موفق میشم با نه ؟ ولی میترسم کشش نداشته باشم

 6. مهدی گفت:

  سلام من میخوام کامپیوتر بخونم (فنی حرفه ای ) نهمم هستم تا الان ریاضیم ۱۴-۱۵ بوده کارو فناوری ۲۰ و هنرم ۱۹-۲۰ معدلمم ۱۸-۱۸/۵
  همش استرس اینو دارم قبول نشم تو این رشته لطفا ممنون میشم جواب بدین
  راستی اینم بگم ایا درس علوم نمراتش تاثیر داره؟ من علومم خوب نیست و ۱۵ هست

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   برای ورود به رشته کامپیوتر فنی و حرفه ای مجموع نمره خرداد هفتم +نمره خرداد هشتم+(نمره خرداد نهم ضرب در۳)کلا تقسیم بر ۵برای ریاضی باید۱۰

   برای کار و فناوری ۱۲و برای فرهنگ و هنر نیز ۱۲ باشد. نمره علوم تاثیری نداره. بنابراین نمرات سه ساله شما لازمه استرس هم نداشته باشین.

 7. ناشناس. گفت:

  سلام میخواستم بدونم رشته اختر زیست شناسی از شاخه ی زیست شناسی هست یا زمین شناسی؟ و آیا این رشته سخت هست یا آسان .

  • nojavanshad گفت:

   اختر زیست شناسی یک رشته ی تحقیقاتی است که کار آن مطالعه و بررسی حیات در کیهان است، یک زمینه ی تحقیقاتی چند رشته ای که حوزه ی تحقیقاتی آن شامل: بررسی و جستجو برای محیط های سکونت پذیر در داخل منظومه ی شمسی و همینطور سیارات زیست پذیر در خارج از منظومه ی شمسی است .در این مورد شبکه های زیست اخترشناسی و مؤسساتی در اروپا، استرالیا، کانادا، مکزیک و جنوب امریکا تأسیس شده است که از جمله ی آن ها میتوان مرکز Astrobiologia در اسپانیا و شبکه Nordic اخترزیست شناسی دانشکده های تحصیلات تکمیلی و مرکز اخترزیست شناسی استرالیا را نام برد.

 8. shirin گفت:

  سلام
  توروخدا جوابمو بدین
  من دیپلم فنی حرفه ای گرافیک دارم معدلمم ۱۴/۴۸
  ولی میخام تو دانشکاه پیام نور یا ازاد رشته علوم تربیتی گرایش اموزش پرورش بخونم
  برا معلم دبستانی ها….
  بهم بگید چطور میتونم تو این رشته ادامه تحصیل بدم
  ایا باید پیش دانشکاهی انسانی داشته باشم
  یا کاردانی رشتمو داشته باشم
  یا اینکه با دیپلمم میتونم فراگیر شرکت کنم
  دارم دیوونه میشم از فکر کردن ب رشته علوم تربیتی

  • nojavanshad گفت:

   باسلام از طریق پیام نور فراگیر میتونید اقدام کنید و ترم اول دروس پیش نیاز را به شما ارائه می دهند .

 9. hossein گفت:

  من رشته انسانی رو دوست دارم وبعد میخوام وارد ارتش جمهوری اسلامی بشم ولی پدرو مادرم میگن رشته فنی حرفه ای رو وردار اینده بهتری اگه میشه راهنمایی کنین

 10. شایان گفت:

  با سلام من نهم هستم
  نمراتم بد نیست زبان و عربیم ۱۲ ۱۳ و علوم ۱۴ و ریاضی ۱۷ چه رشته ای میتونم ثبت نام کنم

  • nojavanshad گفت:

   با سلام ، نمرات نشاندهنده علاقه واقعی شما نیستند ولی با توجه به اینکه خیلی به دروس حفظ کردنی علاقه نداری ، پیشنهاد من به تو اینه که رشته های فنی حرفه ای را بررسی کن، ببین آیا بهشون علاقه داری یا نه؟ سعی کن مقاله های زیر را بخونی:
   لیست رشته های فنی و حرفه ای

 11. محمدرضا گفت:

  با سلام. وقتی ما یک رشته را انتخاب کردیم و ازمون ورود به اون رشته رو دادیم ….معدل نوبت اول و دوم برای ورود به رشته تاثیر داره یا نمرات خرداد فقط؟؟

 12. محمدرضا گفت:

  سلام میخواهم برم رشته ریاضی فیزیک من نهم نوبت اول معدل و درس ریاضی رو کم گرفتم اگر نوبت دوم رو نمره بالا بگیرم و جبران کنم میتونم برم ریاضی ممنون

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام بله
   با توجه به اینکه (نمره خرداد هفتم+نمره خرداد هشتم+۳*نمره خرداد نهم)/۵برای درس ریاضی باید بالاتر از ۱۴ باشه.

 1. دی ۱۴, ۱۳۹۶

  […] لازم  که شامل کسب امتیاز لازم برای تحصیل در گروه هنر (انتخاب رشته نهم به دهم) ، هنرستان هست، می تونید به مدرسه مورد علاقه تون مراجعه […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *