امتحان دارم و هیچی نخوندم …

فصل امتحانات میتونه فصلی پر از استرس و تنش باشه اگر شما اون طور که باید خودتون رو برای او آماده نکرده باشید و در طول سال درس نخونده باشید و فقط درس خوندنتونو بذارید شب امتحان که اون شب هم باید تا نصفه شب واسه امتحان بیدار بمونید. با یه کمی مدیریت زمان شما نه تنها می تونید استرس امتحانا رو کم کنید بلکه می تونید از بیشترین پتانسیل خودتون استفاده کرده و بهترین نتایج رو هم بگیرید.

قدم ها:

بتدای هر سال تحصیلی برای هر درستون یه دفتر جداگانه بخرید این جوری می تونید با تموم شدن هر فصل از درساتون خلاصه شو توی اون دفتر یادداشت کنید.

۱-ابتدای هر سال تحصیلی برای هر درستون یه دفتر جداگانه بخرید این جوری می تونید با تموم شدن هر فصل از درساتون خلاصه شو توی اون دفتر یادداشت کنید.

این کار باعث میشه مطالب همیشه به شکل تازه در ذهن شما بمونه. همچنین می تونید نکات کلیدی هر مبحث رو که یاد می گیرید روی کارت های نشان گذاری شده بنویسید. این کار باعث میشه حقایق را به شکل روزمره ثبت کنید. در آخر هر هفته این کارتها رو همه رو یه جا جمع کنید و از دوستاتون یا پدر و مادرتون بخواین که از اون کارتها از شما یه امتحان شفاهی ساده بگیرن.

به وسیله ی یه دستگاه رکوردر یا با گوشی موبایل خودتون سعی کنید یادداشت های خودتونو ضبط کنید و در زمان های فراقت و بیکاری به اونا گوش بدید.

۲-به وسیله ی یه دستگاه رکوردر یا با گوشی موبایل خودتون سعی کنید یادداشت های خودتونو ضبط کنید و در زمان های فراقت و بیکاری به اونا گوش بدید.

با ضبط این صدا ها در واقع شما یه کتاب صوتی دارین که با گوش دادن به اون می تونید مطالب رو خیلی راحت در ذهنتون بسپارین. تحقیقات نشون میدن اگه شما زمانب که خوابید به مطالب گوش بدید در تقویت حافظه نقش خیلی خوبی داره.

از روش هایی استفاده کنید که حافظه ی شما رو تقویت کنن.

۳-از روش هایی استفاده کنید که حافظه ی شما رو تقویت کنن.

نقشه های ذهنی، نمودار های خوشه ای، اسلاید های پاورپوینت، و… نقشه های ذهنی در واقع توضیحات مطالب به شکل گرافیکی و نقاشی است که یک ابزار فوق العاده برای به خاطر سپردن مباحث علی الخصوص نزدیک شب های امتحان محسوب میشه. ابزار های نامبرده همچنین برای نوشتن فلش کارت ها مناسبه و جهت بازیابی حافظه هم استفاده میشه.

همین که یه مبحثی رو از کتاب درسیتون تموم کردید بلافاصله یه کتاب در ارتباط با همون موضوع از کتابخونه قرض بگیرید و مطالب بیشتری رو در مورد اون مبحث مطالعه کنید.

۴-همین که یه مبحثی رو از کتاب درسیتون تموم کردید بلافاصله یه کتاب در ارتباط با همون موضوع از کتابخونه قرض بگیرید و مطالب بیشتری رو در مورد اون مبحث مطالعه کنید.

شاید موقع خوندن مطلب اصلی یه سوال هایی تو ذهنتون ایجاد شه، سعی کنید هرگونه سر در گمی روکه ممکنه در مورد مطلبی به وجود بیاد سریعا با مطالعه کتاب های بیشتر رفع کنید. از ابهامات به وجود اومده و جواب هایی که واسش پیدا کردید هم یادداشت بردارید که شب امتحان به راحتی به اونا هم دسترسی داشته باشید.که بتونید سریع درس را مرور و حفظ کنید .

در شرایط عادی و غیر از اوقات امتحان ها سعی کنید نوشتن چرک نویس و پاک نویس را تمرین کنید.

۵-در شرایط عادی و غیر از اوقات امتحان ها سعی کنید نوشتن چرک نویس و پاک نویس را تمرین کنید.

اما در ایام امتحانات و سر جلسه امتحان آنقدر وقت ندارید که بتوانید در چرک نویس مساله ای را حل کرده و آن را با تمام جزییات پاک نویس کنید. پس تمرین داشته باشید و موقع پاک نویس کردن مطالب به علایم و نکات نگارشی و املایی و صحیح بودن خود مطلب و رسا بودن مفهوم نوشته هاتون برای خواننده دقت کنید.

برای روز های امتحانات خودتون یه جدول زمانی درست کنید .

۶-برای روز های امتحانات خودتون یه جدول زمانی درست کنید .

به این شکل که توی یه تقویم یا سررسید روزهای امتحانتون رو علامت بزنید به این شکل شکا راحت تر میتونید در روز های پایانی که به امتحان نزدیک میشید خودتون رو واسش آماده کنید.

یه لیست از برنامه ی کلاساتون و اون مباحثی که سر کلاس ها پوشش داده میشن تهیه کنید.

۷-یه لیست از برنامه ی کلاساتون و اون مباحثی که سر کلاس ها پوشش داده میشن تهیه کنید.

در طول سال تحصیلی اگر مبحثی رو یک بار مطالعه کردید اونو به یه شکلی که واسه خودتون مفهوم داشته باشه علامت گذاری کنید تا بعد ها برای شما یادآور این باشه که کجا ها رو قبلا خوندید.

برای هر روز خودتون یه زمانی رو معین کنید که این زمان فقط و فقط مخصوص درس خوندن باشه،

۸-برای هر روز خودتون یه زمانی رو معین کنید که این زمان فقط و فقط مخصوص درس خوندن باشه،

این زمانو جوری تعیین کنید که تو ساعات گرسنگی یا خستگی تون نباشه. اگر در یه روز خاصی تصمیم گرفتید به مدت طولانی مطالعه کنید، یادتون نره که در حین ساعات مطالعه حتما به خودتون استراحت بدید. ترجیحا هر ۲۰ دقیقه اینا یه استراحتی بینش داشته باشید.

گروه های درس خوندن تشکیل بدید.

۹-گروه های درس خوندن تشکیل بدید.

مطالعه دروس به شکل گروهی باعث میشه یادداشت های همه به اشتراک گداشته بشه، فکر ها و ایده ها برای حل یه مساله یا فهم یه مطلب توسط اعضای مختلف گروه بین همه تقسیم بشه. البته توجه داشته باشید که این گروه ها برای تفریح نیست ، بلکه قوانینی رو هم واسش بذارید تا بتونید حداکثر استفاده رو از چنین گروه هایی ببرید.

آزمون های آزمایشی برای خودتون طراحی کنید.

۱۰-آزمون های آزمایشی برای خودتون طراحی کنید.

تموم کاری که باید انجام بدید اینه که یه آزمونی رو که قبلا از شما امتحان گرفته شده رو دوباره برای خودتون با زمان محدود انجام بدید. خودتون و اتاقتون رو در شرایطی شبیه امتحان قرار بدید، میز مطالعه تونو تمیز کنید و فقط روی اون یه قلم و یه کاغذ و هر وسیله ی دیگه ای که واسه امتحان دادن نیازتون میشه بذارید.

برای موفقیت های دانشگاهی طرح بریزید و تمام همت و تلاش خود رو برای رسیدن بهش بذارید.

۱۱-برای موفقیت های دانشگاهی طرح بریزید و تمام همت و تلاش خود رو برای رسیدن بهش بذارید.

به خودتون قول بدید که در هر شرایطی، چه احساس قدرت و یا چه احساس ضعف داشته باشید، خسته باشید یا پر انرژی ، تنبل باشید یا با انگیزه، متمرکز یا حواس پرت، مشتاق یا بی انگیزه در هر شرایط نقشه و طرح های خودتون رو عملی کنید. به یاد داشته باشید که این کاملا به خودتون بستگی داره که از زمان های خود به شکل احسن استفاده کنید یا اینکه احساسات شما شما رو گول بزنن و باعث شن که نتونید از پتانسیل واقعی تون استفاده کنید.

شب ها خواب کافی داشته باشید.

۱۲-شب ها خواب کافی داشته باشید.

اگر شما شب قبل کمتر از ۶ ساعت خوابیده باشید خیلی سخته که بخواید تمرکز کنید. سعی کنید بین ۸ تا ۱۰ ساعت خواب عمیق داشته باشید تا مغز شما در روز بعد کاملا احساس تازگی داشته باشه و برای هر چیزی سر صبح آماده باشه.

اگه یه مبحثی رو برای خوندن انتخاب می کنید با سخت ترین موضوع و یا آن موضوعی که اصلا واستون جذاب نیست شروع کنید.

۱۳-اگه یه مبحثی رو برای خوندن انتخاب می کنید با سخت ترین موضوع و یا آن موضوعی که اصلا واستون جذاب نیست شروع کنید.

اینجوری باعث میشه که درس خوندتون با قسمت های مورد علاقتون تموم شه یا اینکه حداقل اگر نرسید که درسو تموم کنید مجبور نشید کتابو کنار بذارید چون اون قسمتو دوست ندارید.

یه جدول زمانی روزانه رو دنبال کنید،

۱۴-یه جدول زمانی روزانه رو دنبال کنید

شاید روز اول براتون یه چالش باشه، روز دوم براتون تمرین محسوب میشه و اما روز سوم اون تبدیل میشه به یه عادت روزانه. این کار در واقع باعث میشه خودنتون رو با شرایط سخت وفق بدید وقتی که بتونید با شرایط سخت کنار بیاید، در عرصه های آکادمیک و دانشگاهی خیلی راحت تر میتونید با حجم کاری سنگین هم کنار بیاید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ملينا گفت:

    خیلى ممنون از موضوعات خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *