از کجا بفهمیم که دوست مغروری داریم

ما دوستهای زیادی داریم . با ویژگیهای متفاوت . تا حالا دوست مغروری داشتی ؟ اصلا از کجا تشخیص دادی که دوستت مغرور هستش ؟ تو این مقاله ما شما را راهنمایی می کنیم .

موقعیت را ارزیابی کنید.

۱٫موقعیت را ارزیابی کنید.

چرا حس می کنید که آن شخص مغرور است؟ آیا او به شکل خودپسندانه با شما حرف زد؟ یا اصلا با شما صحبتی کرد؟ اگر مدرکی دال بر اینکه او خود را بالاتر از شما می بیند پیدا نکردید خیلی زود راجع به او قضاوت نکنید. شاید او را اشتباه گرفته باشید. اگر در برخورد با فردی احساس کردید خواسته ها و تمایلات شما مورد احترام واقع نمی شوند در این صورت می توانید به متکبر بودن فرد شک کنید، مخصوصا زمانی که او اصرار دارد که راه و روش اش تنها روش ممکن است.

مکالمات شان را گوش کنید. آیا همیشه راجع به خود حرف می زنند؟ اگر بقیه توجهی به آن ها نکنند عصبی و پرخاشگر می شوند؟ احساس فخر و مباهات، نادیده گرفتن دیگران، و رفتار کردن به گونه ای که انگار همه چیز را می دانند از نشانه های تیپ شخصیتی متکبرانه است. از دیگر نشانه ها می توان به قطع کردن صحبت دیگران حین مکالمه، و پریدن وسط بحث دیگران اشاره کرد.

دنبال شخصی باشید که دایما می گوید که او از شما و دیگران بهتر است،

۲-دنبال شخصی باشید که دایما می گوید که او از شما و دیگران بهتر است،

هر چند شاید این گفته ی او نامحسوس باشد و همه متوجه آن نشوند. این نکته را در نظر بگیرید که آن شخص تا چه حد صحبت ها و افکار و ایده های بقیه را نادیده می گیرد. نادیده گرفتن از رفتار هایی است که نشان می دهد آن شخص فکر می کند از بقیه بهتر است.

آیا او نسبت به مسایلی که برای شما مهم است بی اهمیت است؟ مخصوصا در جمعی از افراد.

آیا در صدای شخص به وضوح حالت ارباب منشانه می شنوید؟ به تون صدای وی دقت کنید این تون صدا می تواند به رفتار های رییس مآبانه اشاره داشته باشد.

آیا اگر در یک مکالمه شما از موضوع مورد بحث خسته شوید، آن شخص توجهی به شما می کند؟ افراد مغرور هیچگاه توجهی به این قضیه نمی کنند.

دقت کنید که آیا در تصمیم گیری های این افراد نقشی دارید یا نه.

۳-دقت کنید که آیا در تصمیم گیری های این افراد نقشی دارید یا نه.

افراد مغرور خیلی کم پیش می آید که بخواهند در تصمیم گیری هایشان افراد دیگر را دخیل کنند. زیرا به خود مطمئن هستند و می دانند که تصمیم درست را گرفته اند.

آیا این شخص تمایلی به انجام کار های گروهی، مشورت با دیگران، یا همکاری با سایر افراد که تجربه ی بیشتری هم از او دارند، دارد؟ خیر، زیرا بر این باورند که خودشان هم در سطح افراد با تجربه تر هستند و ارزش آنها کمتر نیست.

احتیاط کنید،

۴-احتیاط کنید،

افراد متکبر اغلب غیر قابل اعتماد هستند. این ها از ترس آنکه نکند شخص دیگری بر آن ها غالب شود و کنترل شان کند، معمولا تلاش می کنند که خودشان کنترل اوضاع را به دست بگیرند و بر همه غالب شوند. برای یک فرد مغرور بسیار سخت است که قبول کند اشتباه کرده است و همیشه تلاش می کند بر عقیده ی خود پافشاری کند، حتی با اینکه می داند شاید آن باور و عقیده اشتباه است. متاسفانه بسیاری از متکبران ضعیف تر از آن چیزی هستند که تظاهر می کنند ، زیرا تمام نقاط ضعف خود را با تصورات اشتباه و رشک آمیز می پوشانند و یک ظاهر زیبا از آن به نمایش می گذارند.

ظاهر فخر فروش و خودپسند از نشانه های کلاسیک این افراد است. همیشه سعی می کنند به ظاهر گرایی بپردازند و با چنین کار هایی به اصطلاح عامیانه به بقیه افراد پوز دهند و از انجام این گونه کار ها کمترین هراسی ندارند.

برای یک شخص متکبر بسیار سخت است که پیچیدگی پدیده ها را درک کند. آن ها با و ضعیت های کاملا قابل پیش بینی و ساده بسیار راحت تر کنار می آیند و دوست دارند تمام جنبه های زندگی را به همین سادگی ببینند. این باعث می شود که این اشخاص در ظاهر بسیار تجملاتی و پر مغز به نظر بیایند اما در باطن پوچ و تهی هستند.

اگر شخصی با عصبانیت با شما برخورد کند شاید این حس را در شما القا کند که او یک فرد متکبر است. در این موارد برای افتراق دو مورد به این نکته دقت کنید: یک شخص عصبانی در یک مکالمه شاید کاملا بی لیاقت و نادان به نظر برسد و سعی کند در این شرایط خود را باهوش نشان دهد، اما اگر این خصوصیت همراه با حس غلبه و برتری باشد شاید به نظر برسد که او مغرور است. توجه کنید که حتما قبل از قضاوت درباره شخصیت افراد با دقت و تمرکز بیشتری درباره وی تفکر کنید. مثلا یک شخص عصبانی به سخنان و رفتار های دیگر افراد جمع هم واکنش نشان می دهد ولی یک متکبر نه تنها واکنش مناسب ندارد و حتی گاهی به خاطر رفتارها و سخنان طولانی اش عذر خواهی هم نمی کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *