از داشتن چنین پدر و مادری خجالت می کشم

جای تاسف است . چون آنها بخشی از وجود تو هستند از خودتان دورشان می کنی و از وجودشان خجالت می کشی ، چرا چنین احساسی داری؟

از داشتن چنین پدر و مادری خجالت می کشم

تا همین چند وقت پیش در خیال خودت آرزو میکردی، که پدرت شاه بود و مادرت ملکه . وقتی از دست شان عصبانی می شدی به خودت می گفتی آنها تو را پیدا کرده اند ، ولی به زودی ” حقیقت “ سوار بر کالسکه ای با اسب بالدار به سراغت آمد . این رویای همه ی بچه هاست .

همه ی بچه ها تصور می کنند ، پدرشان واقعا شاه شاهان و مادرشان دختر شاه پریان است ! این رویا در لحظات سخت زندگی به آنها قوت قلب می دهد ، اما همه ی اینها خواب و  خیال است و واقعیت ندارد . بچه ها کم کم که بزرگ می شوند پدر و مادرشان را آن طور که هستند ، با همان ویژگی ها ، نقص ها و کمبودهای شان می پذیرند . اگر همچنان به خیالاتت ادامه بدهی و آنها را که در حد و اندازه های آرزوهایت نیستند ، قبول نداشته باشی ، خواسته هایت از آن ها ، روز به روز بیش تر می شود بدون این که متوجه خطرات طرز فکرت باشی ، چون نپذیرفتن پدر و مادر ، بدبختی های زیادی به همراه دارد .در واقع تو پدر و مادرت را به حد کافی مناسب نمی دانی و آرزو می کنی کاش جای بچه ی دیگری بودی که او را خوشبخت تر از خودت می دانی . آیا واقعا فکر می کنی اگر پیش دیگران بودی بهتر بود ؟ زیاد هم مطمئن نباش ! همان بچه هایی هم که لباس گران قیمت می پوشند و در خانه های بزرگ رویاهای تو زندگی می کنند ، به هزار و یک دلیل که تو از آن ها خبر نداری ، از داشتن پدر و مادرشان خجالت می کشند . این بلایی است که سر همه ی بچه های هم سن و سال تو می آید ، چون این مرحله ای از بزرگ شدن است . تفاوت ها و نابرابری ها همیشه وجود دارد و این ناعادلانه است . باید علیه بی عدالتی مبارزه کرد ، ولی این هرگز دلیل نمی شود که آدم از داشتن پدر و مادرش خجالت بکشد

 حالا نوبت توست

  • شاید در کنار پدر و مادر احساس خجالت می کنی ، چون آنها خودشان را کمتر از دیگران می دانند . اما تو همچنان آنها را دوست داشته باش و به این ترتیب به آنها اعتماد به نفس بده .
  • مراقب باش . نگاه دیگران گاه آینه ای نامسطح است .
  • پیش تر به دنبال دیدن خوبی ها و شایستگی های پدر و مادرت باش تا عیب ها و ایرادهای شان .

 

منبع : چطور باید در مدرسه زنده بمانیم ؟ نوشته رولان بله ، برنادت کاستا – پراد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *