چگونه با نوجوان ارتباط برقرار کنیم؟

یافتن رویکردهای جدید

ارتباط با نوجوان

‏هیتراز رساندن  پسرش به استخر برای تمرینات تیم شنا لذت می برد. این یکی از معدود لحظات زندگی پسرش بود که او به عنوان مادر فرزندش ‏می توانست به طورنامحسوسی حضورداشته باشد. هنگام رساندن پسرش  ‏و دوستان وی به استخر، آن ها فراموش می کردند که او درحال گوش دادن به حرف های آن هاست. آن ها از شرکت کردن در یک شوخی آزاردهنده در مدرسه، و آخرین حوادث مدرسه صحبت می کردند. چند بار هیتر برای ‏اینکه جلوی توصیه یا نصیحت کردن خود را بگیرد، زبانش را گازگرفت.  ‏هیتردریافته بود که این مطمئن ترین راه برای پایان بخشیدن به یک مکالمه افشاگرانه است. او آموخته بود تا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زندگی و مسائل اجتماعی پسرش ساکت بماند.

نوجوان و همسالان

‏با فراهم آوردن انوع تنقلات و فضای خصوصی با تفریحات گوناگون، خانه را برای نوجوانتان به محلی مطلوب تبدیل کنید. او و دوستانش را به آشپزخانه ببرید و با نان و شیرینی های داغ  از آنان پذیرایی کنید. نوجوانان در هیچ جایی بیش از زمانی که در آشپزخانه مشغول خوردن هستند، سرگرم گفتگو نمی شوند. ‏ شما حتی ممکن است بیش از آنچه می خواهید بشنوید. اندکی وسوسه با انوع شیرینی ها می تواند آنان را به گفتگو ‏و خنده فراوان تشویق نماید. ‏ما به عنوان والدین تمایل داریم به استفاده از روش های قدیمی برای ‏تعامل با نوجوانانمان ادامه دهیم. شاید این راهکارها با دیگر اعضای  ‏خانواده به کار آید یا زمانی که شما خود در حال رشد بودید موفقیت آمیز‏بوده باشد. با دید جدیدی به نحوه عمل خود درنقش والدین نگاه کنید. احساسات خود را ازرفتار نوجوان خود جدا کنید و روی یک نگاه عینی به گذشته و نحوه برقراری حد و مرزها و چگونگی ایجاد تغییر تمرکزکنید. راه حل های جدیدی را برای مشکلات قدیمی بیازمایید. روش تازه ای برای ارتباط ابدع کید. با هر تغییری که به وجود می آورید، یک تاثیر جزئی ایجاد خواهد شد، و نوجوان شما نیاز به یادگیری روش های جدیدی برای رفتاربا شما خواهد داشت. رابطه خود را با گذراندن زمان  با یکدیگر عمیق کنید، فعالانه گوش بدهید و به زبان از یکدیگر تقدیر به عمل آورید.

ارتباط موثر والدین با نوجوان

در قلب خود آگاه باشید که بزرگ ترین خواسته شما ایجاد رابطه غنی مادام العمری با فرزندتان است. در اینجا چند رویکرد جدید برای استغاده شما آورده شده است:

‏-  آنچه را به کار نمی آید ‏حذف کنید و سعی نکنید چیزی راکه خراب نیست درست کنید

‏- به هنگام ارائه راهنمایی تا جایی که می توانید ان را با کلمات کمتری  ‏بیان کنید

‏- بیشترگوش بدهید و کمتر حرف بزنید.

‏- مکالمه روزانه منظمی داشته باشیا نه اینگه فقط در زمان های بحرانی با هم صحبت کنید.

– به همراه یگدیکر وقت بگذرانید و سعی کنید علائق نوجوانتان را ‏کشف کنید.

‏- احترام، قدردانی و پذیرش را الگوسازی کنید .

‏‏- هنکام خشم یک دقیقه برای  آرام شدن به نحودتان وقت دهید.

‏- علاوه بر گذراندن زمانی دونفری در کنار یکدیگر با نوجوانتان، ‏شبی را برای گذراندن اعضای خانواده در کنار هم اختصاص دهید.

‏- هنگام انجام دادن کارها با یکدیگر حرف بزنید. در این مواقع ‏احتمالا نوجوان شما حالت دفاعی خود وا از دست خواهد داد.

‏-فهرستی از کارهایی که او می تواند برای کسب امتیازهای اضافی انجام دهد تهیه نمایید.

‏- یک نوجوان موفق، خوشحال و متمرکز را تجسم کنید، به خصوص ‏وقتی که او آن طور نیست.

منبع: کتاب پنجاه نکته ، ترفند و تکنیک عالی برای ارتباط با نوجوانتان نوشته دبرا هپنی ترجمه هایده غلامی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *