آنچه هر نوجوان از سیگار، قلیان و مواد مخدر باید بداند

شاید با دیدن این عنوان با خودت بگویی که من کوچتکتر از آن هستم که به این مسائل فکر کنم اما متاسفانه این موضوع درباره ی همه نوجوانها صدق نمی کند . در واقع تعداد زیادی از نوجوانان از دخانیات استفاده میکنند حتی اگر در اطرافت کسی را ندیده ای که سیگار بکشد یا به مواد مخدر معتاد باشد . حتما هزار بار تبلیغات این محصولات را دیده ای  . در سینما و تلویزیون افرادی را می بینی که سیگار و قلیان می کشند حتما چیزهای درباره سیگار و مواد مخدر می دانی حتی اگر تا بحال آن را با چشم خود ندیده باشی .

گفتگو با بزرگتر ها در خصوص سیگار

بهترین منبع کسب اطلاعات در مورد سیگار و مواد مخدر گفتگو با بزرگتری قابل اعتماد است . بخصوص اگر کسی خواست این مواد را در اختیارت بگذارد فورا قضیه را با بزرگترها در میان بگذار. اگر چه آسان نیست که به کسانی که سیگار و مواد مخدر در اختیارت میگذارند “نه” بگویی اما این موضوع خیلی مهم است بخصوص اگر اطراف پر از قاچاقی مواد مخدر باشد این کار دشوار تر است . در اینصورت بزرگترها را باید در جریان اتفاقاتی که در محل زندگی و مدرسه ات می افتد و افرادی که با آنها ارتباط داری بگذاری تا از  شر مواد مخدر خلاص شوی .

اطرافیان سیگاری

حتی اگر از مواد مخدر استفاده می کنی و به تاثیرات منفی که در آینده بر بدنت میگذارد فکر نمی کنی به اثرات مخربی که ممکن است همین الان بر بدنت بگذارد فکر کن . بعضی از مواد مخدر به مغز و قلب آسیب می زند معمولا قیمت سیگار گران است علاوه بر این سیگار به دستگاه تنفسی و موی سرت آسیب می زند و باعث میشود همیشه لباسهایت بوی بدی بدهد . شاید استفاده از مواد مخدر باعث شود مدت کوتاهی مشکلاتت را فراموش کنی اما در دراز مدت قدرت تصمیم گیری و فکر کردنت را از دست خواهی داد .

سیگار به قلب آسیب می زند

دانستنی : مصرف مواد مخدر باعث کاهش حافظه و اختلال در یادگیری می شود حتی بر سازگاری و روابط بین افراد تاثیر میگذارد.

اگر نمی توانی مدرسه یا محل زندگی ات را تغییر دهی بزرگترها می توانند محیط امن تری برایت فراهم کنند یا می توانی تغییراتی در زندگیت روشن کنی . مثلا مسیری را که پیاده به مدرسه میرفتی تغییر دهی یا بعد از مدرسه به فعالیتهای فوق برنامه سرگرم شوی . یکی از عواملی که پسرها را مجبور به استفاده از مواد مخدر می کند . ارتباط با افرادی است که از این مواد استفاده میکنند . اما رویارویی با این مشکل و تصمیم عاقلانه گرفتن بجای اغفال شدن با مواد مخدر بهترین راهکار است و نشان می دهد که بزرگ شده ای .

سیگار و بلوغ

متخصصان می گویند : اکثر پسرها در سن بلوغ دوست دارند کارهایی انجام بدهند که از نظر بزرگترها “رفتار های پرخطر” محسوب می شود . اگر میخواهی استقلال بیشتریر داشته باشی به خاطر داشته باش که راه های منطقی و امنی برای رسیدن به استقلال فردی وجود دارد فکر نکن استفاده از مواد مخدر بهترین راه خلاص شدن از محدودیت ها است .

ترک سیگار

منبع : فقط پسرها بخوانند نوشته کلی دانهم ترجمه ندا شادنظر

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *