آشنائی با چند چپ دست بزرگ تاریخ

بیشتر مردم ، راست دست هستند . تقریبا از هر ۱۰ نفر ، یک نفر چب دست است . مردان چپ دست هم تعدادشان حدودا دو برابر زنان چپ دست است .

قدیم ها به اشتباه فکر می کردند آدمها راست دست موفق تر هستند و اگر کسی چپ دست بود . دلشان برای او می سوخت ! ولی جالب است بدانید خیلی از نابغه ها ی دنیا چپ دست بوده اند و خیلی ها هم راست دست . خیلی از چپ دست های نابغه هم کار اصلی شان با دستشان بوده است ! آنها با دست چپ تاثیرات خوبی روی دنیا گذاشته اند . پس نگران چپ و راست نباشید!

بدبیاری

بدبیاری چپ دست ها این است که دنیا برای راست دستها آماده تر است . مثلا شکل دستگیره های در ، جای دنده ی اتومبیل ، جای دگمه ی دوربین عکاسی و جای دکمه ی پیراهن و شلوار . حتی دسته های بازی های رایانه ای هم برای راست دستهاست . ما وقتی مهمامن داریم ، قاشق را سمت راست و چنگال را سمت چپ بشقاب قرار می دهیم . بدون این که حواسمان به چپ دستها باشد !

لئوناردو دواینچی

لئوناردو دواینچی ، چپ دست مرموز

داوینچی با دست چپ نقاشی می کشید ، ساز می زد ، مقاله می نوشت ، نقشه ی ساختمان می کشید ، مسئله های پیچیده ی ریاضی را حل می کرد و مدام یک چیزی اختراع می کرد !

1

حدود پانصد و پنجاه سال پیش ، داوینچی در شهر فلورانس ایتالیا به دنیا آمد . او با دست چپ ، چند تابلوی نقاشی کشید که هنوز مشهورترین تابلوهای جهان هستند مثل مونالیزا یا همان لبخند ژکوند . او آدم مرموزی بود .

2

نمی خوسات کسی سر از کارش در بیاورد مثلا وقتی تابلوی لبخند ژکوند را کشید ، معلوم نبود که واقعا خانم دارد می خنند یا نه ! یا مثلا با همان دست چپش که چیز می نوشت ، عمرا می توانستی نواشته اش را بخوانی ! چون او می توانسته هم زمان با یک دستش بنویسد و با دست دیگر نقاشی کند !

میکل آنژ

میکل آنژ ، مجسمه سازی که دست چپش خواب می رفت

در کشور ایتالیا یک چپ دست نابغه ی دیگر هم بود به اسم میکل آنژ که او هم نقاش بود . ظاهرا آن روزها ، چپ دستهای نابغه ی ایتالیا روی دور بودند ! کارهایی که او با دست چپ انجام داده ، هیچ راست دستی انجام نداده . شغل اصلی میکل آنژ ، نقاشی و مجسمه سازی بود . او هنگام نقاشی روی سقفها آن قدر از دست چپش استفاده می کرد که دستش خواب می رفت.

یکی از آثار میکل آنژ

۱۰۰۰ متر مربع نقاشی با دست چپ

یکی از آثار شگفت انگیز میکل آنژ ، نقاشی سقف یک کلیسا در شهر رم است . استاد نقاش ، چهار سال مشغول این کار بود . او ۱۰۰۰ متر مربع را با دست چپ ، نقاشی کرد . در این نقاضی ۳۴۳ تصویر زیبا روی سقف کشید . او باید روی داربستهای چوبی دراز می کشید و سقف را نقاشی میکرد . این کار به قدری سخت بود که انگشتان دست چپش خواب می رفت و بی حس می شد .

بیل گیتس

بیل گیتس ، خالق ویندوز با دست چپ

ما نمی دانی که داوینچی و میکل آنژ  چه قدر پولدار بوده اند ! ولی این را مطمئن هستنیم که اگر چند پولدار درست و حسابی توی دنیای باشند . یکی از آنها بیل خان است . بیل خان ، بیشتر از ۵۰ میلیارد دلار ثروت دارد . بیل گیتس از آن چپ دستهایی نیست که در ایتالیا به دنیا آمده باشد و الان هم مرده باشد . او احتمالا همین الان با دست چپش دارد یک برنامه ی رایانه ی می نویسد که چند سال بعد سر و صدایش در می آید . او الان ۶۱ ساله است .

دانشمندان درباره چپ دستی چه می گویند ؟

-به نظر می آید ، چپ دست یا رسات دست بودن ، ارثی است .

-تعداد پسران چپ دست اندکی بیش از دختران چپ دست است .

-اگر پدر و مادر هر دو چپ دست باشند ، احتمال دارد که نصف بچهای آنه چپ دست باشند . اگر پدر و مادر ، هر دو راست دست باشند احتمال چپ دستی فرزندان آنها خیلی خیلی کم است .

-علت چپ دستی یا راست دستی قوی تر بودن نیم کره ی مغزی مقابل آن است . یعنی اگر نیم کره ی چپ مغز قوی تر باشد ، فرد راست دست است و اگر نیم کره ی راست قوی تر باشد ، فرد چپ دست می شود .

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶

    […] آشنائی با چند چپ دست بزرگ تاریخ | نوجوان شاد […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *