آزمون : آیا شما خجالتی هستید ؟

خجالتی بودن

آیااعتمادبه نفس پایینی دارید یافقط خجالتی هستید؟به این سوالات پاسخ دهید تا متوجه شوید کدام یک هستید؟

١ ‏. در زنگ تفریح، بازی والیبال که بازی مورد علاقه ی شماست شروع می شود. به جای اینکه وسط میدان بروید و به آن توپ رنگی چند تا لگد حسابی بزنید، تصمیم می گیرید گوشه ای بایستید و تماشا کنید. با خودتان فکر می کنید:

الف. نمی توانم از کسی بخواهم مرا هم در بازی شرکت بدهد.

‏ب. می دانم فقط الکی این طرف و آن طرف خواهم دوید. ترجیح می دهم به جای اینکه گرفتار چنین کابوسی شوم بایستم و تماشا کنم.

‏ج. هر دو تیم به اندازه ی کافی بازیکن دارند. این دفعه تشویقشان می کنم و دفعه ی بعد اگر بازیکن خواستند به آنها می پیوندم.

٢ ‏. شما می خواهید به آرایشگاه بروید و موهاو خود را ‏کوتاه کنید. مادرتان از شما می پرسد آیا فقط می خواهید موهایتان را مرتب کنید یا اینکه آنها را مدل جدید کوتاه کنید؟ شما فکر می کنید بهتر است فقط مرتبشان کنید، چون:

الف. مدل موی جدید توجه دیگران را به سوی شما جلب می کند و شما ترجیح می دهید این طور نشود.

ب. استفانی ، دختر محبوب کلاس هفته گذشته موهایش را کوتاه کرد . اگر من هم این کار را بکنم ، همه فکر می کنند از او تقلید کرده ام .

ج.مدل جدید موهای مجعد مناسب است . موهای من صاف است . فکر می کنم همین مدل مویی که دارم بیشتر به من می آید و با جنس موهایم هم جورتر است .

 

۳- برای نوبت بعد روخوانی، معلم به عهده ی خودتان گذاشته است که از روی متن نوشته یا از حفظ بخوانید. شما خواندن از روی متن را ترجیح می دهید، چون:

الف. حرف زدن در برابر بچه های کلاس باعث می شود کف دست هایم عرق کنند، ضربان قلبم شدید شود و معده ام درد بگیرد.

‏ب. زبانم گیر می کند و باعث می شود نتوانم کلمات را درست ادا کنم. نمی خواهم برای بقیه ی سال لقب بچه کوچولوی تتی پتی را کسب کنم.

‏ج. برای بقیه موضوعات چند باری از حفظ مطلب خوانده ام و حالا احتیاج به تنوع دارم. واقعآ عاشق نوشتن هستم و در آن خوب هم هستم، بنابراین جالب خواهد بود!

۴ ‏. در جلسه انتخاب بازیگر برای نمایش مدرسه به شما می گویند اگر می خواهید جزو بازیگرها باشید در سمت راست کلاس و اگر می خواهید تماشاگر باشید در سمت چپ کلاس بایستید. شما در سمت چپ می ایستید و به خودتان می گویید:

الف. اگر قرار باشد بازی کنم و آن همه چشم به من خیره بشود زانوهایم خواهد لرزید .

‏ب. متنی را که باید بگویم فراموش می کنم و حتمآ نمایش را خراب خواهم کرد.

ج. من عاشق هنر هستم و همیشه هم دلم می خواسته روی صحنه بروم. حالا بهترین فرصت است که این کار را بکنم.

مقابله با خجالتی بودن

پاسخ ها

از پوسته ی خود بیرون ییایبد

‏اگر بیشتر جواب های شما الف هستند، شما تیپ ساکت و خجالتی هستید. اعتماد به نفس شما نیاز به کمی تقویت دارد. هر چند کم رویی ممکن است اعتماد به نفس را هم کم کند، ولی ضرورتآ همیشه کم رویی و پایین بودن اعتماد به نفس یکی نیستند. احساس خود را بررسی کنید و ببینید کدام است. اگر از اینکه در کناری بایستید و تماشا کنید خوشحال هستید و برای ‏خودتان دلایل خوبی دارید، بنابراین کم رویی برایتان مشکل زیادی ایجاد نخواهد کرد، ولی اگر کم رویی باعث می شود نتوانید کارهایی را که دلتان می خواهد انجام بدهید، در اعمال خود تجدید نظر کنید. آدم هایی که اعتماد به نفس بالایی دارند ممکن است آدم های ساکتی باشند، ولی از اینکه دست به تجربه های جدید بزنند نمی ترسند. هرکاری که یاد گرفته اید، اولین بارکه انجام دادید جدید بود، اما انجامش دادید، بنابراین بقیه ی کارهای جدید را هم می توانید انجام بدهید!

رفع خجالتی بودن

ویژگی های مثبت خود را جستجو کنید

اگر بیشتر جواب های شما ب هستند، اعتمادبه نفس شما نیازبه تقویت دارد. هیچ کسی در همه کارها عالی نیست، بنابراین از خودتان توقع نداشته باشید در همه چیز عالی باشید . به جای اینکه دائما نگران کارهایی باشید که نمی توانید انجام بدهید ، روی کارهایی که می توانید خوب انجامشان بدهید تمرکز کنید . هر چه بیشتر به خودتان یادآوری کنید که چه مهارت هایی دارید ، احساس قدرت بیشتری خواهید کرد . اگر خودتان را باور داشته باشید ، اعتما به نفس و جرات دست زدن به تجربه های جدید را پیدا می کنید و قبل از اینکه خودتان هم متوجه شوید ، در انجام کارهای جدید هم عالی خواهید شد !

همین جایی که هستید بمانید ، چون بهترین جاست

اگر بیشتر جواب های شما ج هستند، شما باخودتان راحت و آسوده اید. شما بر اساس آنچه که دوست دارید یا ندارید تصمیم می گیرید، نه بر اساس چیزهایی که دیگران از شما می خواهند یا قضاوتی که در باره ی شما می کنند. شما اهل خطر ‏کردن و کسب تجربه های جدید هستید. همه ی کارهایتان کامل و عالی از کار در نمی آ یند، ولی می دانید هیچ چیزی در دنیا کامل نیست و تنها کاری که باید بکنید این است که بهترین خودتان باشید.

منبع :کتاب آنچه دختران باهوش باید بدانند نوشته لوری زلینگر مترجم روژین شاملو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *