آداب اجتماعی: آدامس جویدن، سکسکه، باد شکم

 

آداب جویدن

آدامس ، چسبانک است ، به همین دلیل هم جذاب است ؛اما اگر آدامس یک نفر را دیگر به تو بچسبد ، چطور ؟ خیلی ناراحت کننده می شود ، مگر نه ؟ احتمالا تو ناخواسته به آن دست زدی ، یا پایت را رویش گذاشتی ، یا رویش نشستی . در بسیاری از مدارس ، آدامس جویدن ممنوع است معلمها و مدیر و ناظم مدرسیه نمی خواهند ببیننند با لذت آدامس می جوی ، آن را می کشی ، سر و صدا راه می اندازی ، آن را می پیچانی ، بادش می کنی . آنها دوست ندارند صورت تو را پشت یک آدامس صورتی باد شده پیدا کنند و بعد صدای وحشتناکش را بشنوند و آدامس چسبیده به موهایت را جدا کنند .

آدامس جویدن

وقتی چیزی می جوی ، تمام دنیا که نباید متوجه شوند . سعی کن تا آنجا که ممکن است ، از دهانت صدایی خارج نشود . دهانت را بسته نگه دار . یک تکه از چیزی را که می خورد ، با مهربانی به دوستت تعارف کن .

هرگز آدامس استفاده شده را پشت گوش هایت ، روی بشقاب ، زیر صندلی ، یا در جای فنجان توی اتومبیل نچسبان و آن را روی زمین هم نینداز . آن را در تکه ای دستمال کاغذی یا کاغذ پیچ درون سطل زباله بینداز.

باد گلو

باد گلو زدن

هر صدایی که از خودت در می آوری ، احتمالا آن قدر بلند است که بچه های کلاس مجاور هم می توانند آن را بشنوند . تو می توانی یک باد گلوی بی صدا اما بدبو از دهانت خارج کنی و آن را به آن طرف میز ، جایی که برادرت نشسته است و معصومانه شامش را می خورد ، فوت می کنی . آیا این کار خنده دار است آیا بی ادبانه است ؟ بله ، خیلی زیاد .

اوه ، بسیار خب ، بادگلوزدن بیش تر از آن که خنده دار باشد . لذت بخش است . این کار خیلی باحال است . اما در زمان مناسب.

بهتر است هنگام بادگلو زدن ، سعی کنیتا آنجا که ممکن است ، آرام و بدون صدا باشد و دستت را هم جلوی دهانت بگیری و بعد هم بگویی ؛”ببخشید”.اگر دوستت بادگلو زدن ، نگو:”عالی بود!”و نخواه  دوباره این کار را تکرار کند و لازم نیست آن را تحلیل کنی . وانمود کن متوجه نشدی و به کارت ادامه بده .

سکسکه

سکسکه

معمولا وقتی سکسکه ات می گیرد که اصلا انتظارش را نداری . اگر دچارش شدی ، عمدا صدایش را بلندتر نکن ، یا چند سکسکه ی تقلبی بین سکسکه های واقعی ات نکن تا همه ی کلاس را بخندانی . بگو :”ببخشید” و صبر کن تا سکسکه ات بند بیاید . سکسکه کم کم بند می آید .

باد معده

گاز معده:

در زیر می توانی یک معادله ی ساده رفتاری را ببینی .

گاز معده +اتیکت =گازیکت

قوانین گازیکت آسان است  سعی کن جلوی خنده ات را بگیری و در باره اش هم اراجیف نگویی.

اگر تو آن شخصی بودی که مرتکب چنین کاری شد، لازم نیست اقرار کنی . طوری رفتار کن که انگار هیچ اتفاوقی نیفتاده است . اگر با خانواده یا دوستان نزدیکت بودی و آن متوجه شدند که کار تو بوده است ، فورا بگو “متاسفم” و بدون معطلی، به کاری که از قبل مشغول بودی ، ادامه بده ؛به این ترتیب ، شان و کلاس خودت را حفظ کنی .

اگر در مدرسه بودی و احساس کردی گازی می خواهد از روده هایت خارج شود ، چه ؟

براساس تجربیات یک متخصص ناشناس کلاس چهارمی : “بگذار بیرون بیاید ، اما آهسته ، طوری که کسی صدایش را نشنود.” یا اجازه بگیر و به توالت برو .

چه کسی می داند ؟

خروج گاز از معده ، کاملا طبیعی است . همه این کار را می کنند . بیش تر افراد ۱۴ بار در روز از روده هایشان گاز خارج می شود .خبر خوب آن است که بیش تر این گازها بو ندارد . بوی بد آن به خاط وجود باکتری در روده ی بزرگ است . این باکتری در مقدار کمی گاز تولید می کنند که حاوی سولفور است ؛همان ماده ای که در تخم مرغ گندیده باعث ایجاد بو می شود .

راه حلی برای تو

آیا درباره ” میوه های جادویی” چیزی شنیده ای”(“هر چه بیش تر از آنها بخوری، بیش تر سروصدا تولید می کنی.”) اگر قرار است مدتی در محیطی محصور با افرادی بمانی – کلاس درس ، سفر با ماشین یا هواپیما- قبلا درباره اش فکر کن . از خوردن حبوبات ، کلم بروکلی ، موز یا هر چیز دیگری که تو را به یک کیسه ی پر از هوا تبدیل می کند ، پرهیز کن .

منبع: کتاب : رفیق بی ادب نباش، با نزاکت باش نوشته پاملا اسپلند و الیزابت وردیک ترجمه ژاله نوینی انتشارات ایران بان

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *